Inflácia stúpa: Chráňte svoje peniaze pred stratou hodnoty

Inflácia vás môže pripraviť o výraznú časť vašich úspor. Pokiaľ ale budete chytrí a siahnete po správnych investíciách, nič také vám nehrozí. Investície ponúka zaujímavý spôsob, ako relatívne bez námahy zhodnotiť vaše tvrdo zarobené peniaze. Aby ste ale mohli získať zaujímavý profit, musíte zvoliť správny spôsob investovania. Len málokedy sa totiž oplatí staviť na istotu.

Investície do zlata

Existuje ale jedna výnimka, ktorá potvrdzuje pravidlo. Áno, hádate správne, máme na mysli zlato. Drahocennú komoditu, s ktorou sa obchoduje už dlhé stáročia. A zaujímavé na tom všetkom je, že za celý čas výrazne nestratila na hodnote. Práve naopak. To isté sa však nedá povedať o peniazoch. Ak by ste nechali svoje peniaze na účte, prišli by ste o výraznú časť ich aktuálnej hodnoty počas niekoľkých rokov. Za to všetko môže inflácia. Tá sa v tomto roku opäť vyšplhala na hranicu dvoch percent. A nie je vylúčené, že do konca roka ešte vzrastie. Vložiť teda vaše prebytočné úspory do investícií rozhodne nie je zlý nápad. Obzvlášť u zlata, ktoré dokáže dlhodobo pokryť infláciu a mnohokrát vložené peniaze ešte rozmnožiť. To sa napokon stalo tento rok, kedy cena zlata vystrelila nahor.

Mince alebo zlaté zliatky?

Vlastníctvo zlata pritom nie je obmedzené tým, či ho budete mať vo fyzickej podobe. Existuje totiž virtuálne investičné zlato, na ktoré si po celú dobu investície vôbec nesiahnete. Jeho fyzická obdoba má ale predsa len celý rad výhod. Jednou z nich je aj diverzita na trhu. Veľmi obľúbené sú predovšetkým zlaté mince. Ich cena je ale z veľkej časti závislá na zberateľské hodnote daného výrobku. Mnohým investorov sa tak skôr oplatí investícia do zlatých zliatkov. Zlaté tehličky so slovenským pôvodom ale nezoženiete. Mincovňa Kremnica investičné zlato v podobe zlatých zliatkov nevyrába. Nekúpite ho ani v Národnej banke Slovenska (NBS). Pri zavedených predajcov ako je eshop www.slovenske-mince.sk však môžete zakúpiť investičné zlato -zlaté tehličky - z produkcia švajčiarskych rafinérií Argor Heraeus a PAMP Spoločnosť zliatky odoberá priamo od centrálnej rakúskej banky, takže môže zaručiť pôvod aj rýdzosť zlata.

Publikované: 19. 11. 2020 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Financie

Autor: Ivana Kadlecová