Pamätáte si na časy Burdy?

"WOW, vyšla nová Burda," radovali sa ženy žijúce v 80tych rokoch v reálnom socializme vo vtedajšom Československu. To bolo nejaké pozdvihnutie. Ešte že by nie, Burda bola ťažko podpultovým tovarom. Že neviete, o čo vlastne išlo? Potom ste v tom čase nežili, alebo máte Alzheimera v poslednom štádiu. Burdu, časopis so strihmi západoeurópskej módy, totiž túžil držať v ruke úplne každý, kto sa neuspokojil s nevýraznými modelmi konfekcie vtedajšej štátnej textilnej výroby. Burda bol poklad, ktorý otváral dvere k originalite, kreativite a možnosti odlíšiť sa od ostatných. Návody, ako si nastrihať látku, ako pracovať so strihmi a ako ušiť vlastný model, boli cenené valutami.

Zlaté slovenské ručičky

Najprv sa Burda pašovala zo zahraničia, až na nátlak slovenských švadleniek sa začala oficiálne vydávať v slovenskej mutácii. Amatérske šičky boli nadšené a šijacie stroje išli vo dne, v noci. Mnohé z nich ešte dnes z burdovských strihov čerpajú, pretože klasika, ktorú obsahovali, nikdy nevyjde z módy. Kvalitný strih bude radosť spracovať na šijacom stroji Lucznik Everyday, ktorý patrí medzi najjednoduchšie na trhu. Disponuje 16 šijacími programami, vrátane stehov úžitkových a elastických, horizontálnym rotačným chapačom a voľným ramenom uľahčujúcim šitie manžiet, nohavíc a klobúkov. Stroj umožňuje možnosť regulácie napätia hornej nite a nastavenia šitia na pomalé a rýchle na tele stroja. Je ideálny pre bežné domáce šitie pre začiatočníkov.

Ako zo žurnálu

Ak sa v Burde necháte inšpirovať k zložitejším kúskom, určite si užijete Overlock Lucznik 720 D-4, pre šitie väčšiny typov úpletov a tkanín, od ľahkých po stredne ťažké. Do domáceho šitia overlockov vnášajú profesionálnu kvalitu vďaka vzhľadu stehu a možnosti regulácie pružnosti stehu. Overlocky zošijú, obnitkujú a orežú materiál v jednom kroku. Overlock má diferenciálne podávanie, ktoré umožňuje profesionálne šitie veľmi pružných materiálov, ktoré šijací stroj nezvládne. Výsledkom môže byť napríklad aj riasenie a zaujímavé dekoratívne vzory. Prácu s týmito overlockmi zvládnu bez problémov aj začiatočníci, ktorí ocenia predovšetkým jednoduché navliekanie nití. Tak s chuťou do toho a pol je hotovo!

Publikované: 27. 01. 2021

Kategória: Praktické tipy

Autor: Ivana Kadlecová