Tipy na organizáciu kuchyne

Kuchyňa, podobne ako šatník, je jedným z viac ocenených priestorov v domácnosti - používate ho každý deň, ale často sa veľmi nezaoberáte tým, ako ho organizujete. Pravdepodobne už poznáte niekoľko všeobecných nápadov na usporiadanie kuchyne, ale aké sú pravidlá, aby sa maximalizoval priestor a zjednodušila sa vaša rutina pri hľadaní toho správneho náradia? Koniec koncov, dobrá organizácia kuchyne nie je len o úhľadnom stolovaní jedál a pekných jedálenských súpravách. Ide o vytvorenie inteligentného systému, ktorý vám uľahčí život. Preto sme zostavili tento zoznam jednoduchých tipov na dokonalé usporiadanie kuchynských skriniek, zásuviek a špájz. Na rozdiel od toho, čo si mnohí ľudia myslia, na funkčnú kuchyňu nepotrebujete obrovský priestor - ide skôr o to, ako usporiadať priestor, ktorý máte!

Koše

Koše a nádoby sú najlepším a najjednoduchším spôsobom, ako usporiadať jedlo vo vašej špajze. Usporiadajte svoje koše podľa kategórie, ako sú občerstvenie, pečivo, cestoviny, chlieb atď. Aby to bolo ešte jednoduchšie (a esteticky príjemnejšie), položte na svoje koše pár štítkov, aby ste vedeli, čo treba hľadať pri varení večere alebo obeda.

Položte veci, ktoré používate každý deň do najprístupnejších skriniek

Udržiavanie riadu a kuchynského náradia v skriniach, kde sa k nim ľahko dostanete, je pri navigácii v kuchyni kľúčom k ľahkému hľadaniu. Toto pravidlo platí pre vaše obľúbené šálky na kávu či jedálenské súpravy.

Hrnce

Hrnce, panvice a pokrievky sú jedny z najťažších častí kuchynského vybavenia, s ktorými sa dá manipulovať. Sú veľké a objemné, ale často sa používajú, takže pre nich musíte nájsť veľa ľahko prístupného priestoru. Ale predtým, ako sa začnete snažiť prísť na to, ako budete organizovať svoje hrnce a panvice, uistite sa, že organizujete iba tie, ktoré si skutočne chcete ponechať. Mali by ste zo svojej kuchyne vylúčiť tie hrnce a panvice, ktoré vám už neslúžia, sú staré alebo opotrebované alebo pokazené. Zamyslíte sa, či by už nebolo vhodné kúpiť nový tlakový hrniec a či je potrebné stále drať vo svojej kuchynskej skrinke tú starú ošúchanú panvicu.

Pegboard

A čo s pokrývkami? Skúste tzv. pegboard, čo je nástenka s poličkami. Pegboard pripevnený na stenu je skutočne prehliadaným materiálom, ktorý je vynikajúci na maximalizáciu úložného priestoru a zároveň umožňuje flexibilitu. Využitie drevotriesky môže byť prínosom najmä pre malé kuchyne s obmedzeným priestorom v skrinke. Nielen, že je to hospodárne, ale ľahko sa s ním pracuje, spája sa s akýmkoľvek štýlom a dá sa prispôsobiť v rôznych konfiguráciách alebo maľovať, aby doplnil schému miestnosti .Holé, prázdne steny dostanú štýlový a funkčný upgrade s čiernym pegboardom. Ďalšou výhodou je, že tento systém je nekonečne flexibilný. Háčiky môžete podľa potreby pridávať, odoberať alebo pohybovať s nimi. Pegboard tiež trochu pohlcuje zvuk, pretože je vláknitý a má diery.

Publikované: 26. 02. 2020 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Praktické tipy

Autor: Ivana Kadlecová