4 tipy na úsporu energie, vďaka ktorým sa vás zvyšovanie cien nedotkne

Úspora energie v domácnosti môže byť veľmi jednoduchá, pretože existuje veľa malých vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste ušetrili elektrinu, teplo aj vodu zároveň.

A s týmito tipmi pre domácnosť sa o tom presvedčíte, ušetríte veľa peňazí, energie a navyše ochránite životné prostredie.

​Prepnite na LED diódy

Vedeli ste, že bežné žiarovky spotrebujú na svetlo len päť percent svojej energie? Zvyšných 95 percent vyhasína v nevyužitom teple! Dlho sa preto odporúčalo prejsť na energeticky úsporné žiarovky, pretože sú efektívnejšie. Reč je o LED žiarovkách, ktoré sa postarajú o značné zníženie nákladov vo vašom aktuálnom ročnom vyúčtovaní nájomného.

A nezruinujú vás už ani obstarávacie náklady, ktoré výrazne klesli. LED žiarovky stoja v drogériách len dve až tri eurá. Ak ich začnete používať, znížite svoje energetické nároky na osvetlenie až o 90 percent. A tým ušetríte až 200 eur na nákladoch za elektrinu – a samozrejme veľa CO2.

​Naučte sa žiť bez pohotovostného režimu

Je na vašom televízore, monitore alebo DVD prehrávači trvalo svietiaca bodka? Je napájací zdroj vášho horného svietidla teplý alebo hučí, aj keď nesvieti žiadne svetlo? Nemôžete nájsť správny vypínač na espresso kávovare? Tieto zariadenia potom nepretržite spotrebúvajú elektrinu, ktorá je zodpovedná za emisie až 245 kg CO2 ročne.

Ak sa naučíte žiť bez pohotovostného režimu a vypínať spotrebiče zo siete, ušetríte tým viac zdrojov.

​Kúpte si energeticky efektívnu chladničku

Beží na plné obrátky po celý rok a v najhoršom prípade má na svedomí štvrtinu vašej celkovej spotreby elektriny: vaša chladnička. S novým kvalitným zariadením ušetríte veľa energie a dlhodobo znížite emisie CO2.

Pri kúpe nového zariadenia si určite dajte pozor na spotrebu energie. Takmer každým rokom sa energetická účinnosť chladničiek a mrazničiek zlepšuje, čo vám umožňuje ušetriť až 50 percent energie!

​Používajte nižší ohrev vody pri praní

Viac ako tri štvrtiny energie v pracom cykle sa spotrebuje na ohrev vody. Ak budete prať len dvakrát týždenne na 30 °C namiesto 60 °C, vyhnete sa veľkému množstvu CO2. Ak znížite teplotu prania zo 60 °C na 30 °C, spotrebuje sa len tretina elektriny a ročne ušetríte 40 eur. Ak sa bojíte, že to nebude mať na čistotu prádla správny účinok, kombinujte to s kvalitným pracím prostriedkom. Nižšie teploty sú tiež k vláknam oblečenia šetrnejšie.

Ak si dáte na tieto detaily pozor, nebudú vysoké účty za elektrinu a vodu dôvodom na rýchlu zmenu správcu.

Publikované: 27. 02. 2022

Kategória: Financie

Autor: Ivana Kadlecová