Fasáda domu - kabát, ktorý sa nevyzlieka

To, aké sú fasády domov, do veľkej miery ovplyvňuje aj to, ako majitelia domu pôsobia na ľudí už na prvý dojem a ako ovplyvní každého, kto vstúpi do ich domu prvýkrát. Často, keď sa hovorí o rekonštrukcii domu, myslí sa tým predovšetkým jadro a na vonkajšok za občas zabúda. Nie je to len estetické hľadisko, prečo sú fasády domov tak podstatné. Kvalitné fasády domov chráni stavbu pred nepriaznivými účinkami spôsobenými počasím, vekom stavby alebo iným sebapoškodzujúce.

Prečo sa za niektorým domom otočíme

Premýšľali ste niekedy nad tým, čo robí dom vizuálne príťažlivým? Prečo niektoré domy na ulici vás takmer prinúti zastať a obdivovať s úžasom ich dokonalý vzhľad? Vždy sa to týka nejakých nepísaných pravidiel, ktorých veľkou súčasťou sú aj kvalitné fasády domov.

Fasády domov v súlade s okolím

Kým všetci túžia mať veľkolepý domov a myslia pritom na interiér, mali by tiež myslieť na domov, ktorý ladí s okolím exteriéru domu a niekedy aj susedským štandardom - najmä ak sa dom nachádza v dedine alebo v malom meste, kde sa zachováva určitý klasický alebo historický vzhľad. Niekedy môže byť navrhovanie exteriéru a fasády domov komplikovaným procesom, a to najmä pri výbere vhodných farieb, materiálov, vyváženie tvaru a línií. Ten, kto chce mať svoj exteriér skutočne navrhnutý a vykonaný \"poriadne\", mal by sa poradiť so skúseným profesionálom. V dnešnej dobe už existujú rôzne fasády domov, z rôznych materiálov, dokonca aj farebné, na ktoré už nie je potrebné nanášať ďalšiu vrstvu farby, len ak si to prajete pri zmene.

Tvary a symetria záhrady a vchodu do domu

Okrem fasád je dôležité blízke okolie domu. To znamená predzáhradka, vchod do domu, parkovacie miesta, záhrada, ... proste všetko, čo sa nachádza priamo pri dome. Všetko by malo byť v súlade s domom, vyvážené tvary a symetria. Pri veľkom rodinnom dome je potrebný aj určitý kus pozemku. Tento je podstatné využiť tak, aby sa tvary a symetria dodržali v správnom pomere k domu. Sú to detaily, ktoré ale tvoria ten výsledný dokonalý vzhľad, pre ktorý váš dom môže vyzerať mimoriadne luxusne, elegantne a vždy perfektne.

Publikované: 03. 03. 2019

Kategória: Stavba a rekonštrukcia

Autor: Ivana Kadlecová