Jednoduchý návod, ako si s pomocou textilu zútulniť a skrášliť interiér

Závesy, ozdobné vankúše a prehozy sa môžu v šikovných rukách premeniť z doplnkovej dekorácie na plnohodnotný dizajnový nástroj. Čo je to textilný dizajn a ako správne vyzdobiť interiér pomocou látok?

Ak je priestor dobre naplánovaný, všetky zóny sú vymedzené a koncepčne prepojené, povrchová úprava je hotová a nábytok dobre usporiadaný, prichádza rad na využitie luxusných dekoračných látok v metráži na zdobenie interiéru.

Čalúnenie nábytku

Na čalúnenie sa používajú tkaniny z prírodných, zmesových a umelých vlákien. Prednosť sa dáva hustým materiálom odolným proti opotrebovaniu, ktoré sú odolné voči vyblednutiu a absorpcii vlhkosti, ako je žakár, gobelín, velúr, damašek alebo obľúbené mikrovlákno. Je však na vás, ktorú metráž vhodných látok si na takéto vybavenie nábytku textilom vyberiete.

Závesy

Závesy majú úžitkové aj dekoratívne vlastnosti. Umožňujú dokonalé tienenie okien, ale aj zónovanie miestností. Vyznačujú sa rozsiahlou variabilitou textúry, typmi záhybov, vzormi, a uchytením.

Prehozy, vankúše a poťahy

Na ozdobné prehozy, vankúše a podhlavníky môžete použiť takmer akúkoľvek látku a povrchovú úpravu, ale v detských izbách a spálňach sa odporúča používať prírodné textúry ako je bavlna, ľan, vlna alebo hodváb.

Koberce

Áno, aj koberce do takéhoto dekorovania interiéru patria! Do miestností s vysokou premávkou vyberte ale koberec s krátkym vlasom. Na zvýraznenie určitej oblasti sa zasa veľmi dobre využívajú koberce s dlhými vlasmi, reliéfnymi alebo tvarovanými vzormi.

V detských izbách a spálňach je lepšie použiť výrobky z prírodného hodvábu alebo vlny. Ak sa ale v interiéri rozhodnete použiť koberec, nemal by pokrývať viac ako polovicu podlahovej plochy.

Tak to s týmito doplnkami vyskúšajte a váš domov bude nielen útulný, ale aj pohodlný.

Publikované: 27. 02. 2021

Kategória: Interiér

Autor: Ivana Kadlecová