Studené farby v interiéri chladia, ale aj upokojujú

Vybrať si správne farby do interiéru je niekedy trochu oriešok. Farebná škála je totiž taká rozmanitá, že človeku dá poriadne vybrať nájsť dve, maximálne tri farby, ktoré budú v interiéri prevládať a od ktorého sa bude odrážať farba sedacieho vaku alebo rozkladacej pohovky. V prípade, že ste majiteľom skôr menšej domácnosti, odporúčame staviť na studenšie tóny, ktoré majú tendenciu opticky zväčšovať jednotlivé miestnosti. Len si teda dajte pozor na jedno – zároveň majú tendenciu ochladzovať.

Modrá, fialová, tyrkysovo zelená

Mnoho bytových dizajnérov tvrdí, že kombinovať studené a teplé farby nie je dobrý nápad. A aj keď je konečný názor na každom z nás, zostaňme pri tomto tvrdení. V prípade, že sa rozhodnete pre studené farby, očakávajte, že sa interiér síce môže opticky zväčšiť, na druhú stranu studenej farby pôsobí chladne. Nemusí vám teda byť doma príjemne. Sú však miestnosti, v ktorých studené tóny viac ako oceníte. Sú nimi napríklad spálňa alebo kúpeľňa, kde farby pôsobia skôr upokojujúcim dojmom ako chladným závanom. Medzi tieto tóny patria napríklad odtiene ako modrá, fialová alebo tyrkysovo zelená, ale tým by samozrejme farebná škála ani zďaleka nekončila.

Ochladenie prináša aj ochladenie citov?

Akú farbu do svojho interiéru nakoniec prinesiete je rýdzo na vás. Pokiaľ však patríte medzi poverčivých jedincov, na studené odtiene by ste si mali dať naozaj pozor. Hovorí sa, že studené farebné tóny sú nielen chladné, ale majú vraj aj ochladzovať city. A to je scenár, ktorý pravdepodobne nechce nikto z nás podstúpiť. Ak však nechcete od studených odtieňov upustiť, môžete ísť proti tvrdeniu bytových dizajnérov a skombinovať studené farby s tými teplejšími. Síce tým riskujete, že na vás studené farby nebudú pôsobiť takým upokojujúcim dojmom, ako to ony vedia, ale city budú naopak stále výrazné, nie pokrivkávajúce.

Publikované: 30. 08. 2022

Kategória: Interiér

Autor: Ivana Kadlecová