Ako neutralizovať negatívne účinky vlhkosti na stavebnú konštrukciu kúpeľne

Vlhkosť v kúpeľni sa vplyvom častého výskytu vody neustále zvyšuje. To treba brať ako samozrejmosť a opustiť zbytočné pokusy bojovať „so živlami“, bez ktorých by sme v mnohých smeroch fungovať nedokázali. Jediné, čo možno a treba urobiť, je čo najviac neutralizovať negatívne účinky vlhkosti na stavebné konštrukcie a materiály priestoru.

Reč je o kvalitnej hydroizolácii kúpeľne, ktorá vám bude vďaka takémuto špeciálnemu „ošetreniu slúžiť dlho a bez problémov.

​Dôležitá je správna hydroizolácia kúpeľne

Ako zabrániť negatívnym a deštrukčným faktorom vlhkosti v kúpeľni? Dôležitá je správna hydroizolácia kúpeľne. Najprv musíte izolovať podlahu. Voda potom neprenikne do podlahovej dosky a bytu alebo pivnice pod ňou. A tiež sa zabráni vzniku a rastu plesní a húb.

Ideálna hydroizolácia podlahy vyzerá ako akési „koryto“ vyrobené zo špeciálneho materiálu. Aplikuje sa na podlahu kúpeľne s čiastočným prístupom k stenám. Výška tohto prístupu je asi 20-25 cm. Izolačné „koryto“ by malo byť úplne vodotesné. To však nie je všetko.

Steny kúpeľne je tiež potrebné izolovať, aj keď sú obkladané. Ako už bolo spomenuté, švy a praskliny medzi dlaždicami sú dokonalým mostom pre prechod vlhkosti, ktorá sa potom hromadí v tých najnevhodnejších miestach.

​Ktorá hydroizolácia je najlepšia?

V stavebných predajniach je sortiment izolačných materiálov veľmi široký. Všetky z nich možno rozdeliť do niekoľkých hlavných typov. Vo všeobecnosti môže byť hydroizolácia nielen do kúpeľne rolovacia v podobe pevného materiálu alebo tekutá. Prípadne sa môže nanášať na stenu v podobe hustejšej hmoty. Záleží od toho, aký typ priestoru a v akej veľkosti plánujete konkrétnou hydroizoláciou použiť. Samozrejme, treba myslieť aj na kvalitu zloženia vybranej a tej najlepšej hydroizolácie, vďaka ktorej vyriešite všetko raz a poriadne.

Publikované: 29. 06. 2022 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Stavba a rekonštrukcia

Autor: Ivana Kadlecová