Ako udržať sedačku v perfektnom stave

Sedačka je centrálnym prvkom obývacej izby. Tu si viete dokonale oddýchnuť, pohostiť návštevy alebo sa spoločne zabávať. Aby vám sedačka slúžila čo najdlhšie a zároveň vyzerala esteticky, treba sa o ňu vedieť vhodne postarať. Ako by mala vyzerať správna starostlivosť o sedačky?

Pravidelné čistenie sedačky

Nič nepredĺži život vašej sedačke lepšie ako jej pravidelné čistenie. V závislosti od materiálu a frekvencie používania sedačky je vhodné vykonávať určité úkony denne, týždenne a mesačne.

Denné úkony

Pokiaľ na sedačke pravidelne konzumujete jedlá a nápoje, je možné, že sa vám z času na čas stane nehoda. Čím skôr však škvrny vyčistíte, tým väčšia šanca na ich úspešné odstránenie. Použite čistú handričku a jemný čistiaci prostriedok určený pre daný typ materiálu. Ak budete svoju sedačku vysávať každý deň, zabránite hromadeniu prachu a drobných nečistôt. Aby ste povrch sedačky nepoškodili, používajte jemnú kefu alebo nadstavec na vysávači určený na čalúnenie.

Týždenné úkony

Raz týždenne vysávame sedačky dôkladnejšie, vrátane švov a medzier medzi vankúšmi. Týmto spôsobom odstránite aj tie najmenšie častice prachu a nečistôt. Vankúše tiež oprášte alebo povysávajte a upravte ich tvar, aby boli nadýchané ako obláčik.

Mesačné úkony

Skontrolujte pevnosť rámu sedačky a prípadne utiahnite voľné skrutky. Uistite sa, že sú všetky časti správne uchytené a nepoškodené. Použite vhodné ochranné spreje a prostriedky na údržbu materiálu. Koženú sedačku ošetrite kondicionérom na kožu, aby si zachovala svoju pružnosť a bola odolná voči praskaniu.

Tip: Na čo ešte myslieť? Zvlášť pokiaľ sa v domácnosti nachádzajú deti, treba im vysvetliť, že na sedačkách sa nebehá ani neskáče. Materiál by sa priveľmi namáhal, sedačka by mohla stratiť pekný tvar, svoju tvrdosť alebo by mohla začať aj vŕzgať. Tiež je vhodné nesadať si na bočné ani chrbtové opierky sedačiek.

Odstraňovanie škvŕn

Škvrny na sedačkách vznikajú rôzne. Hlavným strašiakom sedačiek býva jedlo, nápoje, deti alebo domáce zvieratá. Ak budete používať správne metódy na odstránenie škvŕn, predídete trvalému poškodeniu materiálu.

Bežné škvrny

Škvrny od jedla a nápojov: Zmiešajte jemný čistiaci prostriedok s teplou vodou a naneste ho na škvrnu pomocou čistej handričky. Jemne trite škvrnu, kým nezmizne. Vyhnite sa nadmernému navlhčeniu, aby sa materiál nepoškodil.

Mastné škvrny: Je to opäť jednoduché. Posypte škvrnu kukuričným škrobom alebo kypriacim práškom a nechajte pôsobiť aspoň 15 minút. Potom prášok vysajte a škvrnu utrite čistou handričkou.

Ťažko odstrániteľné škvrny

Škvrny od atramentu: Namočte vatový tampón do alkoholu a jemne ho pritláčajte na škvrnu. Alkohol rozpustí atrament a škvrnu odstráni. Potom miesto vyčistite jemným čistiacim prostriedkom a vodou.

Škvrny od krvi: Použite studenú vodu a jemný čistiaci prostriedok. Namočte handričku a jemne potrite škvrnu. Vyhnite sa teplej vode, ktorá by mohla hrozivo vyzerajúcu škvrnu ešte viac zafixovať.

Údržba rôznych typov materiálov

Čo materiál, to iná potreba údržby. Ako udržiavať rozličné materiály poťahov na sedačkách?

Kožené sedačky – Pri údržbe kožených sedačiek sa používajú špeciálne čistiace prostriedky určené na kožu a jemná handrička. Aby si koža zachovala svoju pružnosť a časom sa nezačala praskať, je vhodné ju pravidelne ošetrovať zjemňujúcim ošetrujúcim prípravkom na kožu.

Textilné sedačky – Sedačku pravidelne vysávajte a používajte čistiace prostriedky určené na textilné materiály. V prípade väčších škvŕn alebo silnejšieho znečistenia môžete použiť parný čistič. Použite ochranné spreje na textil, ktoré vytvoria vrstvu odpudzujúcu vodu a nečistoty.

Mikrovláknové sedačky – Mikrovlákno je odolné a ľahko sa čistí. Použite jemný čistiaci prostriedok a vodu, prípadne špeciálne čistiace utierky na mikrovlákno. Pravidelne kefujte povrch sedačky, aby ste udržali jeho textúru a odstránili prach.

Sedačky, ktoré je radosť čistiť

Pravidelné čistenie, okamžité odstránenie škvŕn a používanie vhodných ochranných prostriedkov na sedačky vám pomôžu sedačku udržať v perfektnom stave. S týmito praktickými radami si môžete byť istí, že vaša sedačka bude vyzerať skvelo a poskytovať pohodlné sedenie desiatku rokov. Vyberte si z ponuky štýlových sedačiek na mojnabytok.sk a presvedčte sa o rozmanitosti a kvalite materiálov, ktoré sme do ponuky zaradili pre vaše potešenie.

Publikované: 26. 06. 2024

Kategória: Praktické tipy

Autor: Adéla Dohnálková