Viete si dobre vybrať posteľné obliečky?

Dobrá posteľná bielizeň je zárukou pohodlného a zdravého spánku. Preto je pri kúpe veľmi dôležité venovať pozornosť nielen farbe, ktorá sa vám páči, ale aj tkaniu textílii a ich zloženiu. Všetky tieto vlastnosti môžu v konečnom dôsledku ovplyvniť vaše zdravé spanie, takže si dajte na to veľmi dobrý pozor. Najlepšie je si vybrať posteľné obliečky vyrobené z prírodných materiálov. Pohlcujú dobre vlhkosť a umožňujú telu "dýchať". Rovnako od kvality, druhu vlákna a tkania závisí aj hustota a pevnosť bielizne, tiež tepelné vlastnosti a priepustnosť vzduchu. Pozrime sa ale bližšie na najbežnejšie druhy tkanín, ktoré rozhodujú pri samotnej kúpe asi najviac.

Ľan

Jeden z najodolnejších materiálov, môže vydržať až 200 umývacích cyklov, bez toho, aby ste pozorovali zníženie kvality. Napriek tomu, že nové posteľné prádlo tohto typu je trochu drsné, časom sa zmäkčí. Ďalšou výhodou ľanu je to, že farby na ňom nezmiznú ani po niekoľkých rokoch používania.

Hodváb

Kvalitný materiál, nezameniteľný atribút romantického interiéru, so všetkými ostatnými čnosťami, toto hodvábne posteľné prádlo sa nedá však vždy ľahko čistiť. Malo by sa s ním preto zaobchádzať veľmi starostlivo. Niekedy je v tomto prípade tak lepšie používať služby chemického čistenia.

Satén

Krásna hustá tkanina so svetelným leskom. Vyzerá podobne ako hodváb, ale cena tu môže byť už iná. Má vysokú pevnosť a odolnosť. Odoláva až 400 praniam. Je možno trošku chladnejší a hodí sa viac na teplé letné dni, ale ak ho v zime doplníte príjemnou dekou, určite to bude vyzerať veľmi dobre.

Bavlna

Ten najpopulárnejší materiál používaný na výrobu posteľnej bielizne u nás a po celom svete. Je to spôsobené tým, že nie je drahá a zároveň je praktická a trvácna. Okrem toho má hypoalergénne vlastnosti, ako aj hygroskopickosť. To znamená, že je vhodná aj pre alergikov. Ktoré z týchto materiálov máte najradšej vy? Ak je vaša odpoveď jasná, nezabudnite si ich v našom internetovom obchode kúpiť. Poteší vás dizajn, s ktorým bude vaše spanie príjemné aj na pohľad.

Publikované: 22. 05. 2018 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Praktické tipy

Autor: Ivana Kadlecová