Tepelné čerpadlá – všetko, čo by ste mali vedieť – výhody, nevýhody, skúsenosti s predajcami

Aké sú výhody tepelných čerpadiel a odkiaľ sa berú ich nespokojní majitelia, ako vôbec vybrať vhodného predajcu, s ktorým sa o tepelných čerpadlách radiť? Odpovede na tieto otázky nájdete v nižšie uvedených riadkoch. Tepelné čerpadlá sú jediným zdrojom tepla, ktorý dokáže kombinovať:
  • Schopnosť dodávať aj počas veľmi nízkych teplôt dostatok tepla a teplej vody s veľmi nízkymi prevádzkovými nákladmi, šetrne k životnému prostrediu a bez závislosti na externých dodávkach zdrojov energií (uhlie, plyn, drevo a pod.).
  • Možnosť fungovať ako cenovo veľmi priaznivý zdroj tepla a zároveň aj klimatizácia, aj v tomto prípade šetrne k životnému prostrediu.
  • Možnosť napojenia na fotovoltaické zariadenia a využitie energií z nich pre lacnú výrobu tepla.
Vyššie uvedené tepelné čerpadlá ďalej kombinujú s veľmi dlhou životnosťou a vysokou spoľahlivosťou. Vďaka tomu, že na trhu je dostupných niekoľko typov tepelných čerpadiel, napr. vzduch/voda, vzduch/vzduch, zem/voda a pod., tento zdroj tepla je vhodný prakticky pre všetky typy nehnuteľností vyskytujúce sa na Slovensku, či už ide o malé mobilné bunky, alebo veľké administratívne objekty. Práve výber vhodného typu tepelného čerpadla je zásadný preto, aby ste s jeho prevádzkou boli maximálne spokojný, o vhodnosti jednotlivých jednotiek rozhodujú predovšetkým:
  • spotreba tepla a teplej vody,
  • existencia a prípadne aj veľkosť pozemku, na ktorom je možné umiestniť zemné kolektory tepelného čerpadla zem/voda,
  • to, či majiteľ nehnuteľnosti vyžaduje iba dodávky tepla alebo aj dodávky teplej vody, prípadne schopnosť tepelného čerpadla zastať aj funkciu klimatizácie,
  • úžitková plocha a počet miestností, tepelným čerpadlom vykurovanej nehnuteľnosti.
Ak ste od majiteľov tepelných čerpadiel počuli sťažnosti na ich výkon či nákladovosť prevádzky, je to takmer určite spôsobené výberom nevhodného typu tepelného čerpadla. Túto situáciu možno prirovnať napr. k výberu trojdverového vozidla pre prevoz päťčlennej rodiny na dlhých trasách, či naopak výber veľkého a dlhého automobilu s veľkým dieselovým motorom s cieľom krátkodobých jázd po meste. Aby ste zvýšili pravdepodobnosť toho, že vyberiete či si necháte odporučiť vhodné tepelné čerpadlo, je žiaduce:
  • Konzultovať zámer kúpy tepelného čerpadla s predajcom, ktorý má v ponuke viac typov čerpadiel. Iba taký obchodník je schopný vám odporučiť typ tepelného čerpadla, ktorý je vhodný pre vašu nehnuteľnosť.
  • Nechať si tepelné čerpadlo inštalovať remeselníkmi, ktorí majú bohaté skúsenosti s presnými inštaláciami tepelných čerpadiel. Výhodou je, ak má vlastný tím remeselníkov samotný predajca.
  • Radiť sa o tepelných čerpadlách s predajcom, ktorý má vo svojej ponuke tepelné čerpadlá pýšiace sa európskou značkou kvality Q. Toto ocenenie vzniklo ako reakcia na rast počtu nepoctivých predajcov naprieč Európou, ktorí zákazníkom uvádzali nepravdivé informácie o vlastnostiach tepelných čerpadiel.

Publikované: 17. 09. 2020

Kategória: Praktické tipy

Autor: Ivana Kadlecová