Aké sú najteplejšie podlahy do domácností?

Čím viac tepla v miestnosti udržíte, tým teplejšia bude aj vaša podlaha. Preto by ste v prvom rade mali vyplniť všetky steny a praskliny v nich tmelom alebo tesniacou hmotou. Dobrý spôsob je tiež výmena tesnenia dverí a okien, ktoré môže zabrániť úniku teplého vzduchu. Mnohé domácnosti sa rozhodnú pre izoláciu stropu, ktorá im pomáha udržať horúci vzduch v miestností. Samozrejme, okrem rôznych trikov by ste mali siahnuť po podlahovej krytine, ktorá je vďaka svojim vlastnostiam teplejšia ako iné podlahoviny. O aké krytiny ide?

Meraný koberec

Ak hľadáte teplú podlahovú krytinu, dizajnový meraný koberec je skvelou voľbou. Koberce sú medzi nami už celé stáročia a stále si držia popredné miesto v obľúbenosti. Sú vhodné do miestností s nízkou aj vysokou premávkou. Pokiaľ kladiete dôraz na tepelnú izoláciu, musíte mať na pamäti tiež konštrukciu koberca. Vo všeobecnosti sú najlepší ochrancami voči chladu koberce s hrubšou a dlhšou niťou. Podkladová vrstva koberca by mala byť z vlny alebo hustej peny, vďaka čomu bude koberec na dotyk teplejší. Koberce majú aj svoje nevýhody. Priťahujú prah a nie sú dobrou voľbou pre alergikov. Navyše, nehodia sa do vlhkých miestností ako napríklad kuchyne, práčovne alebo kúpeľne.

Korková podlaha

Korková podlaha pozostáva z drobných bubliniek, ktoré sú vyplnené vzduchom a plnia funkciu izolantu. Bublinky bránia prenikaniu studeného vzduchu na povrch podlahy. Vo všeobecnosti tiež platí, že čím je korok hrubší, tým účinnejšie budú jeho izolačné vlastnosti. Korkové podlahy sú tiež hypoalergénne a antimikrobiálne. Zároveň však korku musíte venovať zvýšenú pozornosť, pretože je náchylnejší na poškodenie ako iné podlahové krytiny.

Drevená podlaha

Hoci drevené podlahy nie sú tak teplé ako korok alebo koberec, ide stále o teplé podlahové krytiny. Navyše, tvrdé drevo je tiež nadčasovou voľbou, ktorá vás nikdy neomrzí.

Publikované: 25. 01. 2020 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Praktické tipy

Autor: Ivana Kadlecová