Vodný kameň v práčke. Prečo ho netreba podceňovať?

Ako každé iné technické zariadenie, aj práčka potrebuje pravidelnú údržbu. Musí sa však aj odvápňovať? Aj keď vám výrobca deklaruje, že zariadenie má samočistiace funkcie, raz za čas by ste sa mali na práčku detailne pozrieť aj vy!

Pri každom praní sa na zariadeniach práčky ukladá vodný kameň, čo má dôsledky pre vykurovacie tyče a hadice. Ak teda chcete práčku odvápniť, musíte sa o ňu aktívne starať. Ako na to?

​Prečo by ste mali práčku odvápniť?

Odvápniť práčku je nutné hlavne preto, aby vám stroj mohol čo najdlhšie čistiť oblečenie. Navyše je tu aj estetické hľadisko: zavápnená práčka nevyzerá hygienicky, takže pranie v nej vás nebude baviť.

Vodný kameň nie je sám o sebe škodlivý, a preto môžete bez problémov piť aj vápenatú vodu. Ale technické zariadenia akéhokoľvek druhu, ktoré majú čo do činenia s vodou, trpia , ak sa pravidelne neodstraňujú.

Vápno sa usadzuje hlavne na dôležitom ohrievacom telese práčky. To je problematické, pretože to zvyšuje spotrebu energie a hromadenie má negatívny vplyv na životnosť zariadenia. Dokonca je možné, že vodný kameň práčku poškodí.

​Ako často by ste mali práčku čistiť?

Ako často by ste mali odstraňovať vodný kameň zo svojho zariadenia, závisí predovšetkým od toho, aká vápenatá alebo „tvrdá“ je vaša voda z vodovodu. Z veľkých miest má tvrdú vodu väčšina, no ani na vidieku to nie je lepšie.

Ak je vaša voda mäkká, zvyčajne postačí, ak práčku odvápnite raz za rok. Ak žijete v oblastiach s tvrdou vodou, musíte začať s odstraňovačom vodného kameňa aspoň dvakrát, ešte lepšie trikrát do roka.

Na usadzovanie vodného kameňa má vplyv aj použitie pracieho prostriedku. Čím viac domáci spotrebič používate, tým častejšie musíte odstraňovať vodný kameň. Práškový prací prostriedok už často obsahuje odstraňovač vodného kameňa, zatiaľ čo tekutý prací prostriedok ho obsahuje len zriedka.

​Namiesto kúpy nového spotrebiča môžete vymeniť náhradný diel

Ak sa vplyvom vodného kameňa alebo iných faktorov práčka znehodnotí, treba urobiť analýzu aktuálneho stavu a vymeniť poškodenú časť za novú. Kvalitné náhradné diely Bosch dnes zoženiete aj na internete, takže nemusíte strácať čas behaním po meste a peniaze za dopravu.

Stačí si vybrať vhodný model a výmenou náhradného diela ušetriť aj na kúpe nového zariadenia, čo je zároveň ekologickejšie riešenie.

Publikované: 26. 08. 2022

Kategória: Praktické tipy

Autor: Ivana Kadlecová