Tradičné a zároveň moderné. Také je drevo na interiérovej stene

V súčasnosti sa za moderné prvky interiéru považujú aj tie, ktoré boli v domoch našich starých rodičov rutinnou záležitosťou. A to rozličné drevené obklady stien so schopnosťou priniesť do priestoru výrazne oživenie. Dnes sa však miestnosti do dreva neuzatvárajú úplne, ale zvýrazňuje sa ním jedna dominantná stena. Zaujíma aj vás tradičný drevený obklad v modernom priestore? Potom čítajte ďalej.

Dve prevedenia drevených obkladov steny

Drevo patrí do interiéru bývania už prirodzene, a preto jeho aplikácia na stenu nič nepokazí, práve naopak, priestor výrazne povznesie a prinesie doň zaujímavú atmosféru. Do dreva sa ošacuje zvyčajne jedna dominantná stena, v obývacej miestnosti spravidla tá za sedacou súpravou, v spálni zas za posteľou. Na drevený obklad sa využíva najčastejšie tatranský profil z červeného smreku alebo severského smreku. Červený smrek má prirodzený ružovkastý nádych a nie je nevyhnutné ho natrieť ochrannými lakmi, keďže má samokonzervačnú schopnosť. Ak preto nechcete použiť v interiéri chémiu, drevo z červeného smreku je voľbou pre vás. Tatranský profil zo severského smreku má belšiu farbu, avšak, pred použitím ho musíte ošetriť lakom, olejom či farbou na drevo. Alternatívou tatranského profilu je drevený zrubový profil, ktorý sa od neho odlišuje tvarom povrchu. Ten nie je rovný, ale zaoblený, čo pripomína surovú drevenú guľatinu uloženú jednu na druhej. Prostredníctvom tohto dreveného obkladu preto dosiahnete prirodzenejší vzhľad dreveného obkladu.

Montáž tatranského či zrubového profilu je skladačka

Oba prefabrikované drevené profily majú jednoduchú montáž, ktorá spočíva v spoločných krokoch. Najskôr treba na stene vytvoriť drevený rošt slúžiaci ako základ na kotvenie jednotlivých dosiek profilov. Tento drevený rošt si vyhotovíte z drevených hranolov. Do roštu môžete vložiť tepelnú, prípadne zvukovú izoláciu a následne naň klásť dosky. Tatranský aj zrubový profil obsahujú systém perodrážka, čo výrazne uľahčuje montáž. Jednotlivé dielce sa teda do seba iba zasúvajú. O rošt sa upevňujú montážnymi plieškami, ktoré sú ukryté v drážke dosiek. Spoje sú potom prakticky neviditeľné a obklad vytvára jeden súvislý celok.

Publikované: 13. 07. 2018 / Aktualizované: 31. 07. 2023

Kategória: Interiér

Autor: Ivana Kadlecová