Klimatizácia v domácnosti sa stáva potrebou

Inteligentné riešenia v domácnosti? Jedným z nich je i klimatizácia a prirodzená regulácia teploty v interiéri domu či bytu. Kedysi bola luxusom v aute, následne bola znakom komfortu v byte či dome. Dnes? Bežná súčasť na pracovisku a čoraz častejšie je klimatizácia aj štandardným vybavením mnohých domácností. Klimatizácia v dome nie je iba o tom, že sa počas horúcich dní nebudete potiť. Takisto zabezpečuje v domácnosti čistý a svieži vzduch. Do pozornosti však dávame fakt, že je potrebné občas aj vetrať a klimatizáciu čistiť, o to sa však postarajú i odborné firmy.

Hlavné výhody klimatizácie v domácnosti

  • Efektívna regulácia teploty v interiéri. Umožňuje nastavenie si ideálnej pocitovej teploty.
  • Zabezpečuje čistý vzduch bez alergénov, roztočov a baktérií vďaka efektívnej filtrácii, ktorú je vždy potrebné pravidelne čistiť.
  • Znižujú silnú astmu a alergické reakcie.
  • V prípade horúčav vám nehrozí prehrievanie organizmu.
  • Dnešné klimatizácie sú vybavené aj funkciou vykurovania (obrátený chod).

Do malých i veľkých priestorov

V tomto prípade zohráva dôležitú rolu výkon klimatizačného zariadenia. Iný výkon postačuje v malom dvojizbovom byte a iný v prípade veľkého päťizbového rodinného domu. Aby bola klimatizácia efektívna, je potrebné vyhľadať takú montážnu firmu, ktorá na základe rozlohy priestoru vykalkuluje, aký výkon je potrebný pre daný priestor. Klimatizáciu je tak možné inštalovať aj v prípade veľkých aj malých priestorov.

Tiché, dizajnové a s nízkou spotrebou

Dnešné klimatizácie často nedosahujú hlučnosť ani 30 dB. Takáto hlučnosť zodpovedá šuchotu lístia. Niektoré dokonca dosahujú hlučnosť okolo 20 dB, vtedy ide o zvuk rovnaký ako pri dýchaní. V obytnom priestore je ideálne, ak nepôsobí klimatizačné zariadenie rušivo, preto je možné klimatizáciu úplne zapracovať v rámci dizajnu priestoru či budovy. Spotreba klimatizácii už dávno nie je na úrovni energetickej triedy C, D alebo E. Dnes je reč o energetickom štítku s označením A++ alebo A+++, čo značí vysokú mieru šetrenia finančných nákladov.

Publikované: 27. 11. 2019

Kategória: Praktické tipy

Autor: Ivana Kadlecová