Drevené brikety majú mnoho výhod: Viete aké?

Obyvatelia panelových domov sa o vykurovanie až tak starať nemusia, jednoducho otočia gombíkom na ústrednom kúrení a majú doma teplo. V rodinných domoch sa ale s príchodom chladného počasia rieši aj vykurovanie domu.

Využitý drevený odpad

Okrem základného vykurovania domu, ktoré väčšinou obstaráva kotol, je veľmi obľúbeným doplnkom kozub alebo krbové kachle. Večerné posedenie pri hrejivom svetle ohňa nám zlepší atmosféru aj náladu a nebyť neustálej nutnosti prikladania, bol by kozub bez jedinej chyby. Drevené brikety nám pomôžu užívať si teplo a odpočinok. Nemusíme sa dvíhať a prikladať. Drevené brikety majú tvar valca alebo tehly a na ich výrobu sa najčastejšie používa drevo dubové, borovicové a bukové, teda skôr jeho štiepky a hobliny, ktoré ako odpad produkujú drevospracujúce závody. Piliny a štiepky sa pomocou strojov vylisujú a v nich obsiahnutá látka lignín pod vysokým tlakom začne fungovať ako spojivo. To zaručuje, že lisované brikety dokonale držia tvar a nerozpadnú sa. Pri spaľovaní potom horia dlhšie a tiež dlhšie sálajú teplo ako obyčajné drevo, pretože neobsahujú prirodzenú vlhkosť, kôru ani živicu. Ideálne riešenie na noc a pre nerušený spánok sú kôrové nočné brikety, ktoré sa spaľujú desať až šestnásť hodín, takže nás v noci nič nevyruší a na budík nastavený kvôli prikladaniu môžeme zabudnúť. Hriať vydržia brikety až do dopoludnia.

Pohodlne na seba

Drevo musíme najskôr doviezť, potom pokosiť, naštiepať a nechať sušiť, aby dobre horelo. To všetko si vyžaduje dostatok priestoru. Výhodou brikiet je ich ľahké skladovanie, pretože každý obal je pevne uzatvorený tak, aby ich ochránil pred vlhkosťou. Možno ich teda skladovať takmer kdekoľvek, aj vonku, nesmú však ležať na vlhkej zemi. K výrobe brikiet sa používajú len prírodné suroviny, teda sú šetrné voči životnému prostrediu i nášmu zdraviu. Pre kotly a vykurovanie domu sú vhodnejšie drevené pelety, ktoré sa vyrábajú rovnakým spôsobom, len sa lisujú do tvaru malých granulí pre ľahké dávkovanie do kotla. Chladné počasie, vietor a nepríjemné mrholenie dokáže znepríjemniť bežný deň i návštevu adventných trhov. Domov sa chceme vrátiť do tepla a odpočinúť si pri krbe, musíme ale stále vstávať a prikladať, čo môže byť úmorné. Ako si ušetriť prácu?

Publikované: 07. 01. 2020

Kategória: Praktické tipy

Autor: Ivana Kadlecová