Príprava na jarné upratovanie

Ešte si nemôžeme vychutnávať záhradu s čerstvo rozkvitnutými kvetmi, ale jar je už za rohom, takže je čas urobiť niekoľko príprav, aby bol váš dom usporiadaný a najmä čistý! Jarné upratovanie je tradícia, ktorá nám umožňuje osviežiť naše domácnosti a získať náskok v často hektickom období jari a leta.

Aby bolo vaše úsilie o jarné upratovanie efektívne a aspoň trochu zábavné, musíte sa naň pripraviť psychicky. Zamerajte sa na to, aký úžasný bude prechod na jar s čerstvým, čistým a príjemným domovom a stanovte si dátum, kedy s upratovaním začnete a kedy skončíte. Poznačte si ho do kalendára a zaviažte sa dodržať tento dátum.

Zapojte domácnosť

Urobte z jarného upratovania rodinnú akciu. Aj malé deti môžu byť vynikajúcimi pomocníkmi. Priraďte úlohy zodpovedajúce veku, aby sa každý cítil súčasťou upratovania.

Zoznam

Zadovážte si čerstvé gumené rukavice, veľa čistiacich prostriedkov, vrecia na odpadky a ďalšie potreby, ktoré sa vám určite zídu. Zásobte sa žiarovkami, prípravkom na upchatý odtok, mazivom na pánty dverí a ďalšími vecami, ktoré môžete potrebovať!

Vytrieďte nepotrebné

V dňoch pred veľkým upratovaním sa zbavte v dome všetkého nepotrebného. Vyhoďte alebo podarujte všetko svoje oblečenie, ktoré už nenosíte, zbavte sa starých potravín z chladničky, pozrite sa na svoje vybavenie  kuchyne, vyhoďte nefunkčné či zastaralé kuchynské pomôcky a nahraďte ich novými. Je to jeden z najjednoduchších spôsobov, ako pripraviť svoj domov na jar.

Nezabudnite ani na záhradu

Ak máte záhradu, tiež by mala byť súčasťou jarného upratovania. Vašou hlavnou starosťou bude odstránenie buriny z pôdy, ktorá bude buď spálená alebo umiestnená uprostred hromady pracovného kompostu. Skontrolujte stromy a kry, či sa nepoškodili vplyvom mrazu a nádielky snehu. Odrežte všetky polámané, mŕtve alebo poškodené konáre. Nezabúdajte ani na dôležitosť závlahy záhrad. Koniec zimy až skorá jar je hlavným časom na orezávanie kríkov, ktoré kvitnú od konca júna do jesene. Akonáhle sa zem roztopí, aplikujte okolo stromov, kríkov a trvaliek granulované hnojivo.

Publikované: 23. 03. 2021 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Praktické tipy

Autor: Ivana Kadlecová