Pozdĺž stropu alebo steny - kam je lepšie otvárať garáž?

Garáž je miesto, kam schováme svoje auto pred zlodejmi aj vplyvmi počasia. Často ale neslúži len ako azyl pre naše vozidlo, ale tiež ako úložný priestor na sezónne veci, malá dielňa alebo druhý vstup do domu. Kvalitné brány sú tak základom bezpečnej garáže.

Funkčnosť na prvom mieste

Pri výbere brán by sme sa mali riadiť nielen materiálom a dizajnom, ale aj praktickosťou pri používaní. Garážové brány sa vyrábajú v mnohých variantoch, je preto dobré vybrať také, ktoré k našej garáži pasujú a riešia aj priestor pred ňou. Klasické dvojkrídlové brány s otváraním pred garážou do oboch strán môžu byť nepraktické a ich používanie na dennej báze zbytočne zložité. Trebárs, vychádzate priamo do cesty a otvorené krídlo brány blokuje prevádzku, pred garážou sa malý ker rozrástol vo veľký strom a bráni plnému otvoreniu brány alebo v zime zo strechy domu padá sneh hneď vedľa brány a tá sa potom nedá otvoriť. Než sa rozhodnete pre garážovú bránu na základe vzhľadu alebo ceny, mali by ste mať vyriešenú aj otázku praktickosti.

K stropu alebo k stene

Keď nechcete otvárať dvere do vonkajšej strany, máte možnosť vybrať si bránu, ktorá sa otvára zasúvaním dovnútra. Garážové sekcionálne brány sa otvárajú vysúvaním pod strop garáže. Vďaka tejto skutočnosti viac nemusíte riešiť priestor pred bránou. V súčasnej dobe, aj vzhľadom k svojej variabilite, sa jedná o najpoužívanejší typ brány. Brána sa vysúva pod strop, výhodou sú voľné múry, na ktoré je možné umiestniť police alebo regály, na ktoré môžete uložiť veci. Sekcionálna brána nie je dobrou voľnou do garáží s nízkym vjazdom, inštalácia totiž zníži výšku vchodového otvoru ešte o čosi viac. Podobne fungujú posuvné garážové brány, ktorá sa vysúvajú do strany, teda ku stene garáže. Ich veľkou výhodou je možnosť čiastočného otvorenia slúžiaci pre ľahký prechod osôb. Výška vjazdu nie je nijako znížená, počítajte však s tým, že pozdĺž steny je potrebné nechať miesto a na stenu tak neupevníte police. Oba varianty majú svoje výhody aj nevýhody, záleží na vašom rozhodnutí predovšetkým vjazdu do garáže a jeho okolí, ktorá z brán je pre vás praktickejšia.

Publikované: 23. 02. 2020 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Praktické tipy

Autor: Ivana Kadlecová