Francúzske okná na dome vnesú do interiéru až dvojnásobné množstvo svetla

Každý už o nich počul, dokonca ich videl, ale vlastne nevie, že sú to ony. Svoj pôvod majú francúzske okná už v renesancii a od tej doby sa vždy s úspechom implementujú do architektúry tej ktorej doby. Tá dnešná je pre tieto okná ako stvorená, pretože izolačné vlastnosti okien pokročili natoľko, že už sa nemusíme báť tepelných strát kvôli veľkým preskleným plochám. Práve tie francúzske okná na dome ponúkajú.

Čo teda vlastne francúzske okno je?

Znakom francúzskych okien je predovšetkým to, že začínajú už od podlahy. Dnes sú tieto okná, často nazývané aj francúzske dvere, koncipované veľmi často ako riešenie presklených stien v rodinných domoch, obvykle v spojení s dvermi na terasu. Moderné technológie však umožňujú aj veľkoplošné otváranie – či už pomocou posuvných, harmonikových, či zdvíhaco-posuvných mechanizmov. Francúzske okno teda už dávno nie je tým oknom, ktoré vedie nikam. Áno, na bytových domoch z 50 rokov sa s niečím podobným stretávame. Okno až po zem so zábradlím bývalo tradične používané fajčiarmi. Dnes si však už relaxáciu predstavujeme inak a zdravšie. Novostavby bytoviek aj rodinných domov tak prepojujú interiér s terasami a hitom sú francúzske okná na dome, ktoré vedú opäť buď na terasu, alebo rovno otvárajú dom do záhrady. To je dnes najčastejšia požiadavka súkromných investorov – spojiť dom a záhradu. Vedia byť dokonca bezbariérové, takže dom a záhrada skutočne splynú do jedného celku.

Okná, cez ktoré nefúka

V minulosti boli francúzske okná problematické z hľadiska tepelne izolačných vlastností. To je dnes minulosťou. Francúzske okno môže mať rovnako ako to bežné vynikajúce tepelno-izolačné vlastnosti. Bežne sa vyrábajú francúzske okná z plastu, čo je obľúbené ekonomické riešenie. Kto kladie dôraz na estetiku a prírodné materiály, volí drevené francúzske okná. Dlhú životnosť a veľkú variabilitu ponúkajú drevo-hliníkové francúzske okná. Kvalitné francúzske okná s vynikajúcimi tepelno-izolačnými vlastnosťami, posuvné aj otváracie, vyrába a montuje spoločnosť CEDERA.

Publikované: 07. 05. 2021

Kategória: Stavba a rekonštrukcia

Autor: Ivana Kadlecová