Ergonomické sedenie je dôležitejšie než si myslíte

Sedavé zamestnanie má dnes väčšina z nás. Obvykle sedíme celý deň pri stole a pracujeme s počítačom. Preto je dôležité, aby bolo naše sedenie ergonomické a nespôsobilo nám zdravotné potiaže.

Sedavý spôsob života nie je zdravý

Čo ale robiť, keď to inak nejde, a proste musíme osem hodín presedieť na kancelárskej stoličke? Základom je ergonomické sedenie. Čo to vlastne je? Ide o zdravé sedenie, ktoré nášmu telu zaistí správnou pozíciu pri pracovnom stole, ale umožní správnu polohu aj pre našu chrbticu, ruky či nohy. Kancelárska stolička by mala byť vždy ergonomická.

Ako má vyzerať ergonomická stolička?

V prvom rade by mala zodpovedať našej výške a hmotnosti. Obrovské kancelárske kreslá nie sú pre malú subtílnu ženu vhodné. Rovnako tak 120 kg chlap nemôže sedieť na stoličke určenej skôr pre svojho školopovinného syna. Dôležité sú možnosti správneho nastavenia stoličky. Tá sa musí byť schopná prispôsobiť nielen našej postave, ale aj nášmu pracovisku, stolu či štýlu sedenia pri počítači. Mechanizmus nastavenia by mal byť čo najjednoduchší. Niekedy si chceme stoličku jednoducho prestaviť behom svojej práce. Rozhodne to neurobíme, ak na to budeme musieť ísť so skrutkovačom. Ergonomická stolička by mala mať výškovo a smerovo nastaviteľnú opierku hlavy, aj keď opierka hlavy je stále skôr nadštandardom. Dôležité sú mäkké a výškovo nastaviteľné podrúčky. Samozrejmosťou musí byť výškovo nastaviteľná výška sedenia. Nohy by sme totiž v sede mali mať vždy na zemi v pravom uhle. Ďalšou nastaviteľnou časťou kvalitných ergonomických stoličiek býva bedrová opora.

Sofistikovanejšie ergonomické funkcie

Proti bolesti chrbtice a nezdravému strnulému sedeniu mávajú ergonomické stoličky nastaviteľný prítlak operadla, ale aj možnosť nastavenia pohyblivého mechanizmu, pripomínajúceho hojdanie. Tento pohyb robí aj dlhodobé sedenie prirodzenejším. To však nič nemení na tom, že by sme sa mali dvakrát za hodinu zo stoličky zdvihnúť a venovať tri minútky pohybu. Kľudne si jednoducho zacvičiť, či sa prejsť po miestnosti.

Kvalitné a mäkké čalúnenie je taktiež dôležité

Na kvalitnej ergonomickej stoličke by sme sa nemali potiť kvôli jej materiálu. Preto sa stále častejšie používajú sieťované operadlá, ktoré v lete, ale aj v prekúrených kanceláriách, robia sedenie pohodlnejším. Dôležitou vlastnosťou sú tiež mäkké sedačky či podrúčky. Skúste sedieť celý deň na tvrdej stoličke. Vaša kostrč a chrbtica začnú rýchlo protestovať.

Publikované: 27. 08. 2020

Kategória: Praktické tipy

Autor: Ivana Kadlecová