Tepelné čerpadlá - myšlienka stará viac ako 10 000 rokov, ktorej popularita raketovo rastie

Princíp, na ktorom sú tepelné čerpadlá založené, využívali už pred viac ako 10 000 rokmi pôvodní obyvatelia Severnej Ameriky. Počiatky komerčného užívania tepelných čerpadiel sahajú do 18. storočia nášho letopočtu. V rade vyspelých krajín Európy tepelné čerpadlá majú nakročené k tomu, stať sa obnoviteľným zdrojom energie pre domácnosti číslo 1. Tepelné čerpadlá teda nie sú žiadnou "novinkou", ktorej sláva by mala čoskoro pominúť, práve naopak, vďaka stabilnému výkonu, efektívnej prevádzke a podpore od štátu, tepelné čerpadlá majú ambíciu stať sa najpoužívanejším zdrojom obnoviteľnej energie vo vyspelých krajinách Európy. Už dnes nájdete tepelné čerpadlá u cca 30% - 40% novostavieb vo Francúzsku a dokonca u takmer každej druhej novostavby v západných spolkových krajinách Nemecka. V prípade tepelných čerpadiel nie je najväčšou otázkou "prečo si ich zaobstarať", ale kde začať s výpočtom výhod a ktorú z nich určiť za najväčšiu.

Dlhá životnosť aj v extrémnych podmienkach

V Ženeve vo Švajčiarsku stále spoľahlivo slúži prístroj fungujúci na princípe tepelného čerpadla, ktorý bol inštalovaný v 20. rokoch minulého storočia a ktorý dodáva teplo tamojšej radnici. Vo Švédsku nezriedka narazíte na jednotku tepelnéhočerpadla inštalovanú v 80. rokoch minulého storočia, ktorá dodnes spoľahlivo slúži svojim majiteľom. Tepelné čerpadlá sú schopné spoľahlivo a efektívne fungovať v podnebí s dlhými a krutými zimami, rovnako tak aj v tých častiach sveta, kde teplota klesá len ľahko nad nulu.

Univerzálnosť použitia

Tepelné čerpadlá možno použiť ako zdroj tepla a chladu pri malých rekreačných objektoch, zimných záhrad a pod., Rovnako tak aj ako zdroj tepla pre veľké bytové domy či dokonca celé mestské štvrte.Vo Fínsku, Dánsku, Nemecku dnes nájdete veľké jednotky tepelných čerpadiel dodávajúce teplo stovkám až tisícom domácností!

Stabilný výkon

Na rozdiel od veternýchči solárnych elektrární, tepelné čerpadlá sú schopné dodávať stabilne objem energiou bez ohľadu na poveternostné podmienky.

Efektívna prevádzka

Tepelné čerpadlá získavajú na popularite aj vďaka tomu, že ako jeden z mála zo zdrojov "čistej" energie sú schopné fungovať bez štedrých dotácií od štátu.

Nezávislosť

K prvému masovému užívaniu tepelnýchčerpadiel v Európe došlo v 80. rokoch minulého storočia v dobe výrazného rastu a dokonca aj nedostatku fosílnych palív. Tepelné čerpadlá v tejto dobe ukázali svoju veľkú silu - schopnosť vyrobiť energiu z voľne dostupných zdrojov. Táto výhoda pretrváva do dnes, s tepelnýmičerpadlami nie ste závislí na krajinách, ktoré vlastnia plyn ako je napríklad Rusko, dostupnosti uhlia u miestneho predajcu a pod. Fakty hovoria jasne v prospech tepelnýchčerpadiel, ak sa teda aktuálne obzeráte po novom zdroji tepla, venujte im obzvlášť veľkú pozornosť.

Publikované: 12. 04. 2019

Kategória: Nezařazené

Autor: Ivana Kadlecová