Múdra domácnosť a prvky, ktoré by v nej rozhodne chýbať nemali

Trendom súčasnosti je múdra domácnosť. Takmer každý sa snaží začleniť aspoň jednoduchšie prvky, ktoré jednoducho uľahčujú život. Môže ísť o skutočné drobnosti, ako napríklad dvere, ktoré sú síce vybavené kľukou, ale už nemajú zámok. Kľúč do nich jednoducho nepotrebujete, čím odpadá otravná nutnosť hľadania kľúčov pri každom vstupe do domu. Aj keď už existuje otváranie pomocou číselného kódu, oveľa rýchlejšou možnosťou je vstup prostredníctvom odtlačku prsta. Kľučka ale aj naďalej zostáva dôležitou súčasťou vašich vstupných dverí.

Múdra poštová schránka

Nedávno bol vyvinutý špeciálny doplnok, ktorý z vašej klasickej poštovej schránky vytvorí múdru poštovú schránku. Ide o malé zariadenie, ktoré vložíte dovnútra poštovej schránky. Energiu získava toto malé zariadenie prostredníctvom baterky, ktorá je vložená vo vnútri. Toto zariadenie funguje bez nutnosti výmeny batérie dlhé roky, takže sa nemusíte báť častého lovenia zariadenia z vašej schránky. V okamihu, keď je do poštovej schránky vložená pošta, vyšle zariadenie správu majiteľovi prostredníctvom aplikácie. Toto múdre riešenie ocenia najmä tí, ktorí dostávajú poštu málokedy, a kontrola poštovej schránky pre nich nie je rutinou.

Inteligentné osvetlenie

Súčasťou moderných domácností je dnes úsporné LED osvetlenie. Avšak bolo zistené, že toto osvetlenie bohužiaľ narúša funkcie v mozgu. Ako sa blíži večer, mozog sa automaticky pripravuje na spánok. Ak ste vystavení bielemu svetlu z LED osvetlenia, môže byť táto funkcia narušená. To znamená, že zaspať vám môže trvať dlhšiu dobu alebo môžete mať rôzne spánkové poruchy. Chytré osvetlenie si s tým vie poradiť: ako sa deň chýli ku koncu, mení sa farba svetla do príjemnej žltej - a to úplne automaticky.

Múdra závlaha

Prvky chytrej domácnosti oceníte aj v záhrade. Tak napríklad vtedy, keď si chcete vypestovať krásny trávnik. Senzory samé rozpoznajú, kedy je pôda suchá a potrebuje zálievku. A vy sa tak nemusíte o nič starať.

Publikované: 30. 11. 2021

Kategória: Praktické tipy

Autor: Ivana Kadlecová