Plánujete rekonštrukciu? Toto vás čaká a neminie!

Rekonštrukcia domu je vždy náročná a vyčerpávajúca, pretože sa v nečakanú chvíľu vynoria problémy alebo investície s ktorými ste nepočítali. Toto riziko sa zvyšuje ak ste do rekonštrukcie zahrnuli aj okolie domu a rozhodli sa pre novú záhradu alebo pokládku zámkovej dlažby. Na druhej strane ale treba povedať, že výsledok vydarenej rekonštrukcie bude určite stáť za to.

Plánujte, počítajte a realizujte

Mať predstavu o tom, ako by plánovaná rekonštrukcia domu mala vyzerať je dôležité, lenže rovnako dôležité sú aj reálne možnosti. Dispozičné riešenie domu sa dá vždy čiastočne upraviť, ale musíte vychádzať z toho, čo máte. Nie vždy je možné mať veľkú kuchyňu s výhľadom na záhradu alebo kúpeľňu s rohovou vaňou. To ale neznamená, že si bývanie nemôžeme prispôsobiť svojim predstavám, treba len mať reálne očakávania. Okrem toho si samozrejme treba stanoviť aj rozpočet a počítať pri tom aj s rezervou na neočakávané výdajky a komplikácie. Pri plánovaní vezmite do ruky papier a ceruzku, alebo využite služby odborníkov, ktorí vám urobia vizualizáciu. Do nákupov a realizácie sa pustite až vtedy, keď budete mať jasnú predstavu o tom, ako má váš nový dom vyzerať.

Myslite vopred

Kompletná rekonštrukcia si vyžaduje dlhodobejšie plánovanie. Treba si uvedomiť, že dlažby, obklady, zariaďovacie predmety ale ani nábytok nemusia byť dostupné okamžite a treba ich objednať vopred. To isté platí aj o stavebnej firme alebo majstroch. Tie najlepšie firmy mávajú najviac práce a treba zladiť termín rekonštrukcie s dodaním materiálu. Jednoduchá nie je ani potrebná pokládka zámkovej dlažby, ktorú je tiež nutné riešiť s predstihom. Úpravy v exteriéri by ste mali zaradiť až na koniec rekonštrukcie alebo prerábky. Pri manipulácií s materiálom a pohybom majstrov, prípadne strojov by mohlo predsa len prísť k poškodeniu, čo asi nechenikto.

Publikované: 28. 07. 2018

Kategória: Stavba a rekonštrukcia

Autor: Ivana Kadlecová