Viete, ako si vybrať ideálnu pergolu?

Pergoly sú praktický aj dizajnový prvok, ktorý vám môže spríjemniť posedenie na terase alebo balkóne. Ochránia vás pred vplyvmi počasia a vylepšia exteriér aj po estetickej stránke. Vyberiete si hliníkové pergoly alebo klasické drevené?

Umiestnenie pergoly

Pergoly môžu prekrývať terasu alebo balkón, moderné pergoly však môžu stáť aj samostatne. Ak je pergola umiestnená pri dome, ukotvenie bude jednoduchšie a nároky na materiál o niečo menšie. Zvyčajne ide aj o praktickejšie riešenie, pretože máte blízko do domu, a teda aj do kuchyne k občerstveniu. Umiestniť pergolu mimo domu je vhodné, ak máte napríklad bazén alebo gril v záhrade, a chcete vytvoriť príjemné miesto na posedenie v ich blízkosti.

Materiál pergoly

Na výber máte dva materiály — kov a drevo. Drevo je klasický a obľúbený materiál, má vysokú hmotnosť a vyžaduje si pravidelnú starostlivosť. Drevená pergola je masívnejšia, a tak v priestore viac vyniká. Kovové pergoly sa najčastejšie vyrábajú z hliníka. Ten je ľahký a bezúdržbový, takže sa oň nebude potrebné starať. Moderné pergoly z hliníka sa skvele hodia k moderným stavbám.

Bočné tienenie a zastrešenie

Pri riešení pergoly nezabúdajte ani na materiál zastrešenia. Často sa prekrytie robí z polykarbonátu, ale možností je, samozrejme, viac. Variabilitu vzhľadu aj viac možností využitia ponúkajú bioklimatické pergoly. Majú lamelovú strechu, pričom lamely je možné nakláňať podľa aktuálneho počasia. Naklonením lamiel sa dá regulovať tienenie aj vetranie a po zatiahnutí vás ochránia pred dažďom. Podceniť by ste nemali ani bočné tienenie, ktoré vás môže chrániť pred slnkom, vetrom a v zime pred zasneženou terasou. Čo sa týka materiálu, môže ísť o bezpečnostné sklo, polykarbonát, ale aj lamely. Ak si zvolíte priehľadný materiál, v pohľadu súkromia aj tienenia je dobré myslieť tiež na rolety alebo žalúzie.

Publikované: 15. 12. 2021

Kategória: Záhrada

Autor: Ivana Kadlecová