Ako na rekonštrukciu kúpeľne: Všetko začína plánovaním

Rekonštrukcia kúpeľne je celkom vzrušujúce úloha. No ešte predtým, než do veľkých premien skočíte (ako napr. výber kachličiek) je tu ešte niekoľko menej vzrušujúcich úloh, ktoré je potrebné zvážiť, aby ste získali vašu kúpeľňu tak, ako ste si ju vysnívali. Prečítajte si, čo je v interiérovom dizajne in a out a pripravte si plán z nasledujúcich bodov.

Rozpočet na rekonštrukciu kúpeľne

Ak ste to doteraz nevedeli a nepočítali s tým, tak by ste mali vedieť, že určiť si rozpočet na rekonštrukciu kúpeľne je najdôležitejším počiatočným krokom. Rozpočet vás bude smerovať po celú rekonštrukcie každým krokom k správnemu rozhodnutiu. Určite si celkovú hranicu a potom aj jednotlivo na samostatné úkony a prostriedky.

Drahocenný čas

Mnohí si myslia, že veľkosť kúpeľne ovplyvňuje čas strávený na rekonštrukciu kúpeľne. To znamená, že malá kúpeľňa by mohla byť hotová za víkend...? Nepravda! Čas strávený na prerábke je ovplyvnený mnohými úkony a možnosťami, ktoré sú na zmenu k dispozícii. Do časového plánu zahrňte samotnú prácu ale aj objednávku materiálu a prípravy na prerábku (ako vypratanie kúpeľne, či prevedenie nábytku na mieru).

Pracovná postupnosť počas rekonštrukcie

Určite nezačnete s maľovaním stien, keď ešte nemáte namontovaný sprchový kút. Každý krok, každý úkon musí mať svoju postupnosť. Pri dodržaní postupnosti ide práca rýchlejšie aj bez menšieho rizika vzniku chýb a chýb.

Čo oko nevidí, srdce nebolí

- Pozor! Tu to však nemusí platiť. Pokiaľ si na rekonštrukciu kúpeľne zavoláte profesionálov, nemáte sa čoho obávať. Ak ste sa však do prerábky pustili svojpomocne, dávajte si pozor na skryté problémy, ktoré môžu súvisieť s vodovodným potrubím, unikaním tepla a vlhka zlým tesnením, ne-vodeodolným materiálom, a pod.

Dizajn, štýl a funkčnosť

Na prvýkrát si ľudia väčšinou zvolia novú kúpeľňu podľa výzoru. Bez rozmýšľania o funkčnosti, praktickosti z dlhodobého hľadiska, tvaru kúpeľne, ceny atď. Možno si vyberiete kúpeľňu z katalógu, ale čoskoro zistíte, že vaše vodovodné prípojky sú na druhej strane a tam už nie je priestor pre celú vaňu, apod. Aj keď máte predstavu o dokonalej kúpeľni, vždy je potrebné zladiť a prispôsobiť ju k tej reálnej vašej.

Ostatné, rýchlejší úkony

Nasledujú čísla a dispozičné plán. Ak si správne urobíte nákres, všetko vám vyjde na milimetre presne aj v reáli. Vždy však 2 x meraj, raz rež! Ďalej nasleduje zapojenie vody, výber batérií, skriniek, odkladacieho priestoru, regálov, kachličiek a podlahy. Nezabudnite tiež na svietidlá, ventilátory a postupne ostatné doplnky, čo už na záver bude hračka a potešenie pre každú kreatívne ženu. Hodili by sa vám ďalšie skvelé tipy pre lepšie bývanie? Nájdete ich v magazíne plnom inšpiratívnych tipov Forlis.eu!

Publikované: 06. 12. 2020

Kategória: Stavba a rekonštrukcia

Autor: Ivana Kadlecová