Nedarí sa vám vyhriať interiér?

Zima ešte posledné slovo rozhodne nepovedala. Preto je dôležité náš interiér poriadne vyhriať a to nielen v noci, kedy teploty klesajú aj do mínusových hodnôt. Mnohým z nás sa to ale nedarí. Prečo?

Príčinou chladu v byte môže byť niekoľko dôvodov: zlé kúrenie, praskliny v oknách, škáry stien a dverí, ako aj tenké steny, ktoré v zime zamŕzajú. Ako to napraviť?

Opravte alebo vymeňte kúrenie

Jednou z najbežnejších príčin chladu v byte je zlé vykurovanie. Dať to do poriadku je náročné, ale nie nemožné. V prvom rade by ste mali zavolať na kontrolu profesionálov. Pracovníci by mali skontrolovať, či nie sú v radiátoroch a potrubiach vzduchové kapsy a či je tlak v nich normálny.

Utesnite škáry v oknách, spojoch stien a dverách

Všetky možné praskliny v dome musia byť zapečatené - iba tak sa zbavíte „fúkania“. Ideálnou možnosťou pre okná je inštalácia okien s dvojitým zasklením. Ak nie je možné vymeniť chátrajúce okná za nové, je potrebné ich „kvalitne„ zalepiť “ alebo utesniť. Pomôcť môže aj nános novej omietky na popraskanú stenu, kde vzniknuté škáry predtým vyplníte.

Použite tepelnú izoláciu

Najlepšie riešenie nedostatku tepla v interiéri je izolovanie steny a podláh. Steny môžete kvalitatívne a spoľahlivo izolovať pokrytím profesionálnej tepelnej izolácie doskami odolnými proti vlhkosti.

Najbežnejšou izoláciou sú dosky z expandovaného polystyrénu, obľúbená je aj minerálna vlna. Tieto materiály sú najdostupnejšie, nehorľavé, trvanlivé a paropriepustné.

Na izolovanie a vytvorenie pocitu tepla môžete využiť aj drevo v podobe drevenej podlahy alebo obkladov. Rovnako vám pomôžu aj koberce. Stačí to len vyskúšať a teplo si naplno užívať.

Publikované: 27. 02. 2021

Kategória: Stavba a rekonštrukcia

Autor: Ivana Kadlecová