PUR panely: Ideálny izolačný prvok pre zateplenie stien a fasád

Priemyselné a logistické parky zaznamenali v posledných desaťročiach nevídaný rozmach. Vďačia za to aj sendvičovým PUR panelom, vďaka ktorým je stavba montovaných hál rýchla, jednoduchá, ale na druhej strane spĺňa náročné kvalitatívne a hygienické podmienky.

Panely z polyuretánu

Sendvičové panely, ktoré majú izolačné jadro z polyuretánovej peny, nie sú vo svete termoizolačných materiálov žiadnou novinkou. Používajú sa však čoraz viac na zateplenie nielen pri komerčných budovách ale aj pri kanceláriách, montovaných halách,či športových halách. Vďaka svojej variabilite sa dajú nakombinovať tak, aby spĺňali konštrukčné podmienky konkrétnej stavby - možnosti ich variovania sú takmer nekonečné. Veľkou výhodou je ich jednoduchá montáž, takže šetria financie dvakrát - náklady pri montáži a aj následné energetické výdaje budovy.

Zloženie PUR panelov

PUR panely sú zložené z vnútorného polyuretánového jadra, ktoré je vložené medzi kovové opláštenie. Tento kovový plášť môže byť hladký, či tvarovaný - rebrovaný či vlnitý, podľa konštrukčných požiadaviek. Stenový izolačný plášť tak možno vytvoriť variabilne - buď zvislo alebo vodorovne. Zloženie PUR panelov je pritom úplne ekologické a nezaťažuje životné prostredie. Taktiež sú antialergické a výrobcovia môžu garantovať ich zdravotnú nezávadnosť. Takýto sendvičový panel z polyuretánu patrí medzi recyklovateľné materiály a preto môžeme PUR panely zaradiť medzi materiály budúcnosti.

Spoje PUR panelov

Podľa konštrukčných požiadaviek môžu byť spoje jednotlivých PUR panelov buď prekryté cez kovové časti - viditeľné spoje, alebo skryté, s hladkými spojmi. Aký spoj zvoliť na konkrétnu stenu budovy je dané aj zaťažením PUR panelov, tepelnou rozťažnosťou či záťažou poveternostných podmienok. Pokiaľ je stena chránená pred priamym slnečným žiarením, či priamym dažďom, možno použiť hladké, skryté spoje. Tieto sa taktiež využívajú, ak sa PUR panely používajú v interiéri. Pri extrémnych poveternostných podmienkach je lepšie použiť viditeľné spoje, ktoré sú chránené kovovým prekrytím.

Použitie stenových PUR panelov

Veľkou výhodou stenových a fasádnych PUR panelov je ich farebná variabilita. Môžete si tak výsledný vzhľad fasády nakombinovať presne podľa potrieb a bez zníženia nárokov na kvalitu termoizolácie. Preto sú obľúbenou izoláciou pri závodoch, montovaných halách či skladoch. Nemenej dôležitou výhodou PUR panelov je ich použitie v chladiarenskom priemysle. Mäsovýroba, chladenie produktov v skladoch či chladiarenská výroba - pri všetkých týchto typoch priestorov majú PUR panely bohaté využitie. Vynikajúco odizolujú akýkoľvek vnútorný priestor a udržia požadovanú teplotu vnútri interiéru. PUR panely spĺňajú náročné hygienické normy, potrebné pre využitie v potravinárstve alebo zdravotníckych zariadeniach.

Publikované: 17. 01. 2022

Kategória: Stavba a rekonštrukcia

Autor: Ivana Kadlecová