Vaňa v panelákovej kúpeľni: Oáza pokoja aj v malom priestore

Panelákové kúpeľne si získali povesť stiesnených a nepraktických priestorov. Aj v nich sa ale dá s trochou plánovania a šikovným dizajnom vykúzliť útulná oáza pokoja, v ktorej si doprajete komfortné kúpanie aj relaxáciu. A to aj s vaňou!

Sprchovanie vo vani

Pre tých, ktorí si potrpia na komfortné kúpanie a zároveň chcú ušetriť priestor, je ideálna vaňa s možnosťou sprchovania. Riešením je sprchová zástena, ktorá zabráni plákaniu vody a zároveň umožní pohodlné sprchovanie vo vani. Na trhu existujú rôzne typy sprchových zásten, od pevných po skladacie, takže si vyberiete tú, ktorá sa najlepšie hodí do vašej kúpeľne.

Rohová vaňa

Využiť sa dá aj priestor v rohu. Rohová vaňa je ideálna voľba do menších kúpeľní, pretože šetrí cenné centimetre. Ponúka dostatočný priestor na pohodlné kúpanie a zároveň nezaberie toľko miesta ako klasická obdĺžniková vaňa. Na trhu existujú rôzne tvary a veľkosti rohových vaní, takže si vyberiete tú, ktorá sa najlepšie hodí do vášho priestoru.

Obdĺžniková vaňa

Klasika, ktorá sa hodí do väčšiny kúpeľní. Pokiaľ máte v panelákovej kúpeľni dostatok priestoru, obdĺžniková vaňa vám ponúkne komfortné kúpanie a stane sa dominantou interiéru. Obdĺžnikové vane sa vyrábajú v rôznych dĺžkach a šírkach, takže si vyberiete tú, ktorá najlepšie vyhovuje vašim potrebám.

Ďalšie tipy pre výber vane do panelákovej kúpeľne

Materiál: Vane sa vyrábajú z rôznych materiálov, ako je akrylát, liatina a smalt. Každý materiál má svoje vlastnosti a cenové rozpätie. Akrylátové vane sú ľahké a teplé, liatinové vane sú odolné a robustné, smaltované vane sú klasické a cenovo dostupné.

Dizajn: Vyberajte vaňu, ktorá sa bude hodiť do štýlu vašej kúpeľne. Moderné vane sa vyznačujú minimalistickým designom, klasické vane majú elegantný a nadčasový vzhľad.

Funkcia: Niektoré vane ponúkajú hydromasážne funkcie, aromaterapiu a ďalšie vychytávky. Hydromasážne funkcie vám pomôžu uvoľniť sa a relaxovať, aromaterapia vám spríjemní kúpanie.

Úložný priestor: Vaňa s úložným priestorom vám pomôže uschovať uteráky, kozmetiku a ďalšie kúpeľňové potreby.

Bezpečnosť: Vane pre seniorov a osoby so zníženou pohyblivosťou sa vyznačujú protišmykovou úpravou a madlami.

Tipy na zútulnenie malej kúpeľne s vaňou

Svetlé farby: Svetlé farby opticky zväčšia priestor. Použite bielu, svetlo šedú, béžovú alebo svetlo modrú farbu na steny, podlahu a strop.

Veľké zrkadlo: Veľké zrkadlo opticky zväčší priestor a presvetlí kúpeľňu. Umiestnite ho nad umývadlo alebo na dvere.

Úložný priestor: Využite úložný priestor pod vaňou, nad toaletou a na stenách. Zaobstarajte si skrinky, police a regály vo farbe stien, aby sa opticky stratili.

Dekorácie: Použite dekorácie s mierou, aby priestor nepôsobil preplneným. Zaobstarajte si kvety, obrazy, sviečky alebo vonné tyčinky.

Vaňa v panelákovej kúpeľni nie je nemožný sen. S trochou plánovania a šikovným dizajnom si aj v malom priestore doprajete komfortné kúpanie a relaxáciu.

Ďalšie faktory, ktoré treba zvážiť

Váš rozpočet: Vane sa vyrábajú v širokom cenovom rozpätí. Stanovte si rozpočet a vyberajte vaňu, ktorá sa zmestí do neho. Nebojte sa zvážiť aj použité vane, ktoré môžu ponúknuť skvelú kvalitu za nižšiu cenu.

Vaše potreby: Ak trpíte bolesťami chrbta alebo svalov, hydromasážne funkcie vám môžu uľaviť. Pokiaľ máte deti, vaňa s vaničkou môže byť praktickou voľbou.

Vaše preferencie: Preferujete hlboký kúpeľ alebo vám stačí kratšie sprchovanie? Páči sa vám minimalistický dizajn alebo by ste radšej klasickú vaňu na nožičkách? Ujasnite si svoje preferencie, aby ste vybrali vaňu, ktorá vám bude robiť radosť.

Nad rámec samotnej vane

Osvetlenie: Správne osvetlenie môže vytvoriť relaxačnú atmosféru. Zvážte použitie stmievateľných svetiel alebo sviečok.

Hudba: Pustite si upokojujúcu hudbu, aby ste sa ponorili do atmosféry.

Vôňa: Aromaterapia môže spríjemniť kúpeľ. Použite vonné oleje, difuzéry alebo vonné tyčinky.

Rastliny: Kvety dodajú kúpeľni sviežosť a útulnosť. Vyberte si rastliny, ktoré vyžadujú vlhké prostredie.

Paneláková kúpeľňa s vaňou môže byť vašim osobným spa. S trochou kreativity a praktických tipov si aj v malom priestore vytvoríte oázu pokoja a pohody, kde sa môžete zrelaxovať a načerpať novú energiu.

Nebojte sa experimentovať a nájsť riešenie, ktoré bude vyhovovať vášmu štýlu a potrebám. Nakoniec je najdôležitejšie, aby ste sa vo svojej kúpeľni cítili dobre a mohli si dopriať zaslúžený odpočinok.

Publikované: 10. 02. 2024

Kategória: Interiér

Autor: Ivana Kadlecová