Pripravujeme záhony na výsev a výsadbu

Je tu apríl a je najvyšší čas pripraviť políčka a záhony na výsadbu prvých semienok priamo do pôdy. Už teraz totiž hneď po tom, čo pôdu pripravíte, môžete začať sadiť. Čo je ale dobré urobiť skôr, ako vyhĺbite jamky a nasypete do nich semienka? Tu je niekoľko rád.

Prekyprite pôdu, pohnojte ju a pekne urovnajte

Už na jeseň je správne pôdu dokonale prevzdušniť a skypriť. Pokiaľ ste tak urobili, teraz už ju môžete len urovnať. Ak ste to ale nestihli, alebo ste zabudli, urobte to teraz. Rovnako je dôležité toto urobiť aj v prípade, že neboli záhony dokonale odburinené, alebo vám na nich zostali vysemenené rastlinky, ktoré teraz pomaly, ale iste, začínajú klíčiť. Pri tejto činnosti tiež zapravte do pôdy hnojivo. Ideálne sú organické hnojivá, predovšetkým kompost, maštaľný hnoj a podobne. Skvelými pomocníkmi sú v týchto situáciách kultivátory, ktoré sú poháňané silným benzínovým motorom. K niektorým modelom, ako napr. v prípade motorového kultivátora HECHT 7970, je možné dokúpiť mnohé príslušenstvo, a tak ho využívať celoročne. Ide o pluh, hrobkovač, vyorávač zemiakov, vozík, oceľové kolesá a 8 palcové kolesá…

Zarovnajte záhony a zbavte ich kameňov a hrúd

Nepostrádateľné sú pri jarnej príprave kvalitné a pevné kovové hrable. Pri porovnávaní políčka či záhonov dbajte zároveň na starostlivé vyberanie kameňov, ale aj prípadných črepov a ďalších tvrdých alebo veľkých predmetov, ktoré by vám komplikovali prácu a rastlinám rásť. Práve tu vám kovové hrable náramne pomôžu. Rovnako tak ich môžete použiť na rozbitie väčších hlinových hrúd. Prácu by ste mali vykonávať vtedy, keď nie je pôda úplne vyschnutá. Pokiaľ je dlhodobo sucho, vyplatí sa záhony si dva, tri dni pred prácou poliať vodou. Skyprená pôda zbavená kameňov a nečistôt, je po urovnaní pripravená na výsev. Koreňovú zeleninu, reďkovky, skorý šalát aj hrášok už môžete smelo sadiť.

Publikované: 07. 04. 2022

Kategória: Záhrada

Autor: Ivana Kadlecová