Aké chyby by ste nemali robiť pri stavbe drevenej terasy?

Veľmi dôležitou súčasťou rodinného domu je drevená terasa, samozrejme ak máte na záhrade dostatok priestoru k jej realizácii. Práve terasa predstavuje príjemné miesto pre odpočinok a posedenie s priateľmi. Ak chcete, aby vám taká terasa vydržala čo najdlhšie, ideálne vás aj prežila, nemali by ste šetriť na materiáli a zároveň by ste sa mali vyvarovať určitých chýb. V nasledujúcich riadkoch vám popíšeme, na čo by ste si mali dať pozor.

Výber materiálu

Značnú pozornosť by ste mali venovať výberu materiálu. Ak túžite po drevenej terase, pretože drevo ako také dokonale zapadne do prostredia záhrady, je nevyhnutné siahnuť po čo najkvalitnejšej drevine. Práve od kvality dreva sa odvíja životnosť, počítajte ale s tým, že aj cena. Ujasnite si najprv, čo od terasy očakávate a hlavne, koľko ste ochotní do nej investovať. Rovnako tak sa rozmyslite, či sa má jednať o terasu krytú, otvorenú, so zastrešením, bez neho a podobne. Zabudnite trebárs na smrek či borovicu, pretože dané dreviny nie sú vhodné na stavbu vonkajšej terasy, lebo dlho nevydržia. A životnosť je naozaj krátka. Zamerajte sa tiež na podkladové hranoly, ktoré by mali byť z rovnakého materiálu ako terasové dosky.

Pripravte správne podklad

Veľmi často je problémom zle pripravený podklad, na ktorý sa terasa stavia. Ideálne je vykopať jamu, ktorú vysypete štrkom. Práve na neho potom kladiete podkladové hranoly, na ktoré sa montujú drevené dosky. Štrk dokáže dobre pohlcovať vlhkosť, teda drevené dosky zospodu nebudú plesnivieť. Vzdialenosť medzi podkladovými hranolmi sa odporúča 500 milimetrov.

Špáry medzi doskami

Akonáhle začnete pokladať terasové dosky, dbajte na to, aby bola dostatočná špára medzi terasovými doskami. Keďže je drevo prírodný materiál, neustále pracuje, teda vplyvom tepla a vlhka sa zmršťuje, vysychá a naopak. Práve z tohto dôvodu sú medzery veľmi dôležité a mali by byť aspoň 5 až 8 milimetrov, nie menej.

Spojovací materiál

Zohľadnite tiež spojovací materiál, s ktorým upevníte terasové dosky na podkladové hranoly. Používajú sa nerezové vruty do terasových dosiek. Prečo práve nerezové? Odpoveď je jednoduchá - nemení svoj vzhľad. V prípade, že by ste zvolili pozinkované vruty, čoskoro by vás štvalo, že okolo ich hlavičiek vznikajú čierne fľaky. Rozmyslieť by ste si mali tiež to, či majú byť dosky upevnené s viditeľným spojom, či skrytým spojom. Ďalej medzi použitý spojovací materiál patria tesárske kotviace prvky, veľakrát aj zemné skrutky. Záleží na tom, ako máte proces realizácie rozplánovaný.

Údržba

O drevený materiál je nevyhnutné neustále sa starať, rozhodne dokončením stavby práca nekončí. Ak chcete, aby terasa vyzerala aj desiatky rokov krásne, aby vydržala dlhé roky, určite sa nezaobíde bez pravidelnej starostlivosti. Kúpte si oleje na povrchovú úpravu, ktoré obsahujú rôzne zložky chrániace drevo pred UV žiarením a ďalšími vplyvmi počasia. Odporúča sa náter nanášať minimálne raz za rok, a to buď na jar, alebo na jeseň. Najskôr umyte terasu jarovou vodou, aby ste sa zbavili nečistôt, a potom sa ešte len pustite do náteru.

Kde zohnať materiál na stavbu terasy?

Záleží len na vás, aký spôsob nákupu preferujete. Kým niekto uprednostňuje nakupovanie v kamenných predajniach, niekto zase radšej nakupuje skrz internetové obchody, pretože práve e-shopy vám dopravia všetko priamo domov. Starať sa tak nemusíte o prepravu materiálu. Ak hľadáte niekoho, kto predáva treba spojovací materiál na tento účel, odporúčame pozrieť sa do e-shopu Spojak.sk, kde nájdete všetko od vrutov až po skrutky. Ak objednáte všetko z jedného internetového obchodu, zaplatíte iba jedno poštovné. V prípade, že je čiastka za objednávku vyššia, mnohokrát je poštovné odpustené.

Publikované: 21. 05. 2019 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Stavba a rekonštrukcia

Autor: Ivana Kadlecová