Ako mať v pivnici alebo dielni bytu viac miesta na domáce práce?

Ak ste ostali doma a uvažujete o vybavení stolárskej dielne pre prácu v domácnosti, v prvom rade sa pokúste vybaviť ju čo najďalej od obytných priestorov. Samozrejme, pre tých, ktorí majú garáž, letnú chatu alebo rodinný dom, nie je ťažké túto úlohu zvládnuť. Oveľa horšie je to pre majiteľov mestských bytov, ktorí takéto možnosti nemajú.

Myšlienka vlastnej dielne v byte ale nie je žiadna nepredstaviteľná vec. Stačí dodržať niekoľko pravidiel.

Vyberte si vhodné miesto

Keď ste sa rozhodli pre umiestnenie svojej domácej dielne v byte, nezabudnite vyhodnotiť možnosti dostupného priestoru. Čím menšie budú rozmery miestnosti, tým väčšie bude obmedzenie rozsahu vybavenia.

Ak máte miestnosť na 4 metrov štvorcových, môžete do nej umiestniť iba pracovný stôl a malú brúsku, zatiaľ čo priestor na pohyb bude už obmedzený. Niekde treba tiež umiestniť skrinky, v ktorých budú uložené kvalitné strojné závitníky a iné potrebné náradie.

Domáci remeselník sa bude cítiť príjemnejšie pri vykonávaní prác v miestnosti s rozlohou najmenej 6 - 8 metrov štvorcových.

Organizácia pracovného priestoru

Oveľa ťažšie ako hľadanie vhodného miesta je kvalifikovane zorganizovať dielňu. Takže ak ste sa pevne rozhodli, že doma dielňu mať budete, zostáva popremýšľať nad detailami jej vybavenia. Prvá vec, ktorú je potrebné zabezpečiť, je vysoko kvalitná zvuková izolácia. Pri inštalácii materiálu pohlcujúceho zvuk na steny nezabudnite nimi zakryť vnútornú stranu dverí. Je dobré, ak je okno dielne otočené opačnou stranou od obytnej budovy.

S organizáciou dielne vám pomôže aj množstvo spomínaných úložných priestorov, kam patria aj moderné kovové regály. Nezabudnite si dielňu vybaviť pevnými tvrdokovovými vrtákmi, ktoré v bývaní a pri rôznych prácach využijete najčastejšie.

Stačí si všetko dobre premyslieť a potom sa pustiť do práce.

Publikované: 27. 02. 2021

Kategória: Praktické tipy

Autor: Ivana Kadlecová