Ako vetrať v zime?

Každý z nás to pozná, s príchodom zimných mesiacov sa naše domy musia intenzívne vykurovať, približne od októbra do apríla cez naše radiátory cirkuluje teplo a je tak umelo vytvorené v našich domácnostiach. V miestnostiach môže vzniknúť preťažený a suchý vzduch a nám sa tak môže zle dýchať. V zime, ako aj počas celého roka je potrebné pravidelné vetranie a otváranie okien. Ako vetrať vhodne tak, aby nám neuniklo von potrebné teplo, ale aby sa vzduch dostatočne cirkuloval? Pri stavbe či rekonštrukcii domu je potrebné myslieť na to, ako efektívne budeme vetrať. Riešenie prinášajú rekuperácie do domu, ktoré môžu byť centrálnymi alebo lokálnymi zariadeniami pre váš domov, vďaka ktorým si už nemusíte robiť starosti o únik tepla pri vetraní a otváraní okien.

Radšej teplo a smrad alebo čerstvý vzduch s troškou chladu?

Večná dilema vetrania vykurovaných miestností. Ľudia si zvykli na pohodlné teplo a už im ani nevadí smrad, len nech nemusia vetrať a vystavovať sa chladnému vzduchu. To má ale dlhodobý dopad na naše zdravie, a preto je správne vetranie v zime veľmi dôležité. Ak dlhšie sedíte v jednej izbe, do ktorej neprúdi čerstvý vzduch, vystavujete sa tak úbytku kyslíku a nadmernému množstvu koncentrácie oxidu uhličitého. To vám môže spôsobovať bolesť hlavy a únavu.

Správne vetranie a jeho výhody

Správnym vetraním môžete zabrániť aj tvorbe plesní na vašich stenách. V zime sa môže vlhkosť lepšie udržiavať v miestnosti, a preto je napríklad pri sušení bielizne v izbách častým javom pleseň, ktorá sa začne šíriť po stenách. Zabrániť tomu môžete pravidelným vetraním. Ak sa nechcete vystavovať chladnému vzduchu a prechladnúť tak, jednoducho vyvetrajte izbu hneď ráno po zobudení, a na ten čas miestnosť opustite. Vďaka čerstvému vzduchu budete čulý a sústredený. K vášmu mozgu sa dostane dostatok kyslíku a teplo vo vašom nebude ohrozené, keď začnete vykurovať až v neskorších hodinách.

Publikované: 14. 11. 2021

Kategória: Praktické tipy

Autor: Ivana Kadlecová