Klimatizácia v dome? Z luxusu sa stáva štandard

Poznáte letné horúčavy, kedy máte chuť vyskočiť z okna, no aj tak idete z tepla do tepla? Čoraz teplejšie a teplejšie letá sú výsledkom globálneho otepľovania a skleníkových plynov. Odhliadnuc od klimatických zmien, klimatizácia v dome či byte sa stáva bežnou praxou. Z kedysi znaku luxusu sa stáva bežný spoločník pre horúce dni. A prečo mať klímu vlastne doma? Tu sú dôvody. V posledných rokoch sa klimatizácia stala v domácnostiach trendom. Ak bude tento trend pokračovať, postupne sa z klimatizácie stane potreba a štandardné vybavenie. A nie preto, že ju bude mať doma čoraz viac ľudí, ale preto, že letné horúčavy si ju budú vyžadovať.

Regulácia teploty

Klimatizácia umožňuje nastavenie stabilnej teploty v danom priestore, na ktorý má zariadenie dosah. Klimatizácia upravuje teplotu vzduchu na vami zvolenú, ktorú nastavíte. Podstatné je však nastaviť teplotu v interiéri tak, aby rozdiel nikdy nebol väčší ako 5 ° Celzia. V opačnom prípade môže dôjsť k teplotnému šoku.

Zvlhčovanie a odvlhčovanie vzduchu

Pri chladení vzduchu každá klimatizácie zároveň vzduch i odvlhčuje a udržiava teda ideálnu vlhkosť vzduchu. Zároveň ideálna vlhkosť vzduchu prispieva k vyššej kvalite vzduchu. Pre zmenu nižšia vlhkosť zabezpečuje lepšiu účinnosť vykurovania v zime.

Čistenie vzduchu

Klimatizácia, ako zariadenie je vybavené aj prachovým, pachovým, pelovým, ionizačným alebo antibakteriálnym filtrom, prípadne kombináciou týchto filtrov. Dôležitá je aj ich pravidelná údržba. Klimatizácia v dome je však skvelým prvkom aj v prípade, že ste alergikom.

Vykurovanie

Táto funkcia nie je bežná pri každom klimatizačnom zariadení, no „obrátený chod“ znamená, že môže klimatizácia fungovať aj ako vykurovacie teleso. Samozrejme, klimatizácia je v tomto prípade len niečo ako sekundárny zdroj tepla, nie ako samostatné vykurovacie teleso. Môže len do určitej miery prispieť k dosiahnutiu želanej teploty.

Publikované: 28. 11. 2019

Kategória: Praktické tipy

Autor: Ivana Kadlecová