Výborné tesniace materiály na každý povrch

V súčasnosti je na trhu obrovské množstvo tmelov, z ktorých každý je prispôsobený na určité potreby. V tomto článku sa pokúsime urobiť určitú klasifikáciu najlepších tesniacich materiálov a zvážiť spôsoby ich použitia pre rôzne materiály a povrchy.

Základné rozdelenie pre správne použitie

Tesniace prostriedky sú rozdelené do dvoch veľkých skupín - jednozložkových a dvojzložkových. Najbežnejšie sú jednozložkové tesnenia a ich výhoda spočíva v tom, že môžu byť použité ihneď po zakúpení. Dvojzložkové tmely, ako to naznačuje názov, pozostávajú z dvoch častí: základnej a aktivačnej prísady. Tieto dve časti sú balené samostatne. V prípade potreby sa zmes zmieša v správnom pomere a získa sa požadovaná hmota.

Výhody, ktoré naozaj využijete

Pre zaneprázdnených ľudí je jednoduchšie kúpiť hotové jednozložkové materiály a utesniť, čo je potrebné hneď a v danom okamihu. Tu je ale nutné zvážiť vlastnosti materiálov tesniacich hmôt na konkrétne použitie. Výhody epoxidových škárovačiek využijete najmä v oblastiach domu, kde je nutné dbať na hygienu, jednoduché čistenie a zachovanie stálej farebnosti . Epoxidová škárovacia hmota má nízku nasiakavosť a hladký povrch, takže nečistoty a prach nemajú šancu. V závislosti od zloženia sú ale všetky tesniace materiály rozdelené na:
  • akryl ;
  • polyuretán ;
  • bitúmen ;
  • silikón.
Každý z týchto typov tmelov je vhodný pre špecifické podmienky.

Akrylová tesniaca hmota

Jedná sa o jeden z najlacnejších typov tmelov, pretože je určený len pre vnútornú prácu. Netoleruje atmosférické zrážky, extrémne teploty, nevydrží mechanické zaťaženia. Má dobrú priľnavosť k rôznym pórovitým povrchom, ako je drevo, tehly, betón, penový betón, pórobetón, sadrokartón, omietka. Akrylový tmel je ľahko spracovateľný bežným brúsnym papierom a môžete ho pokojne aj pretrieť.

Cementové škárovačky na univerzálne použitie

Ak by ste potrebovali univerzálne riešenie, odporúčame vám cementové škárovacie hmoty, ktoré majú vylepšené zloženie. Zaistíte si tak dlhodobú životnosť a vodeodolnosť miest, ktoré týmto materiálom upravíte do požadovaného stavu. Využijete ju všade, v domácnosti, pri oprave verejných budov alebo na bazén. Ich odolnosť proti plesniam a opotrebovaniu hovorí za všetko.

Polyuretánový tesniaci materiál

Je elastické lepidlo, ktoré má vysokú priľnavosť ku kovu, kameňu, plastu, keramike, drevu, betónu a pórobetónu. Môže byť použitý pre vonkajšiu aj vnútornú prácu. Nemá problém s teplotnými zmenami, dobre toleruje atmosférické zrážky, je odolný proti korózii a dobre farbený. Využite pre vás to správne riešenie a neváhajte si vybrať online.

Publikované: 26. 02. 2018 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Stavba a rekonštrukcia

Autor: Ivana Kadlecová