Moderné fototapety ako štýl, ktorý v súčasnosti naozaj letí

Či už ide o módu pre interiér, výber doplnkov a nábytku, každý z nás je jednotlivec a má svoju vlastnú predstavu krásy, pohodlia a štýlu. V obrovskej rozmanitosti rôznych a dostupných materiálov pre konečnú úpravu, je preto niekedy ťažké, aby ste si vybrali jeden univerzálny a dokonalý kus elegancie, ktorá bude zdobiť váš interiér. S nami to ale môže vyskúšať a uvidíte, že to bude veľmi jednoduché, stačí sa presvedčiť.

Aké výhody má tapetovanie stien

Keď je potrebné zrenovovať steny, ich farbu a celkový charakter, možností máte samozrejme niekoľko. K jednej z nich, ktorá je v poslednej dobe ale veľmi populárna, sa radí aj tapetovanie. Dokonalý spôsob zdobenia vertikálneho povrchu každého interiéru, ktorý „chce“ vyzerať naozaj luxusne. Nič vám nebráni v tom, aby ste si svoj domov s pomocou moderných fototapiet na stenu vyzdobili aj vy. V skutočnosti je to u nás najbežnejší a takmer vždy najlacnejší, najjednoduchší a najrýchlejší postup dekorovania. Tapety majú veľa nepopierateľných výhod a s nami sa môžete pozrieť na to, ako si ich jednoducho a dobre vybrať.

Ako postupovať pri výbere tapiet

Pri výbere tapiet a podobných materiálov je potrebné vziať do úvahy funkčný účel miestnosti a jej dizajn, pretože životnosť a hygiena použitých materiálov závisí aj od ich správneho použitia v danej miestnosti. To znamená, že napríklad v takej spálni by ste nemali steny a niekedy aj stropy pokrývať s umývateľnými tapetami alebo polyvinylchloridovými materiálmi, čo vedie k narušeniu režimu vlhkosti vzduchu v tomto priestore. Tu sa naopak odporúča používať čisté papierové tapety, pretože umožňujú stenám lepšie „dýchať“, vďaka čomu sa budete potom cítiť omnoho lepšie aj vy. Ak si chcete ale nimi ozdobiť steny aj v kuchyni, na chodbe, kúpeľni alebo toalete, je najlepšie použiť materiály odolné proti vlhkosti. Pričom treba poznamenať, že aj k takémuto zdobeniu sa musíte správať s určitou noblesou. Veľmi obľúbené sú aj dekoratívne samolepiace fólie na dvere a ďalšie typy podobných tapiet. Sú k dispozícii v rôznych farbách a šírkach a s ich pomocou môžete oživiť akýkoľvek interiér. Jediné, čo vás bude v tomto smere limitovať, je rozmer ktorého správny výber je samozrejme na vás. Na trhu je ale variantov niekoľko, takže obavy nie sú na mieste.

Základom je správna farba tapety

Predtým, než si zakúpite tapetu, musíte sa rozhodnúť, aká farba a vzor budú pre vašu izbu vhodnejšie, pretože tapetu je možné vybrať s veľkým alebo malým vzorom, čiernobiele alebo jasné a žiarivé tóny. V obľube sú aj panoramatické fototapety a formy moderných niekedy aj 3D objektov, ktoré na konkrétnej stene vyzerajú naozaj dokonale. Dizajn tejto dekorácie je nakoniec jednou z vecí, ktoré pri výbere rozhodujú asi najviac, veď preto ich nakoniec aj kupujeme. V každom prípade bude konečná voľba závisieť od vašej chuti a charakteru miestnosti. A keď sme už hovorili o výbere farieb a vzorov pre obytné priestory, detailne by ste mali prehodnotiť aj samotný vplyv farby na vnímanie a náladu človeka. Aj tu by sa mali dodržiavať tzv. hygienické odporúčania navrhnuté odborníkmi. Pri štúdiu vplyvu farieb na správanie sa človeka a jeho aktuálne psychické rozpoloženie, vedci došli k nasledujúcemu záveru: Ideálne farby stien sú, svetlozelené odtiene vytvárajúce atmosféru vyrovnanosti, pokoja a dôvery. Biela je neutrálna a jasno červená alebo oranžová farba je dráždivá. Všeobecne platí, že tieto sýte farby môžu osoby negatívne ovplyvniť a spôsobiť im dokonca aj depresiu alebo obmedziť ich fyzickú aktivitu. Pri výbere odtieňa tapety a jej vzorovania musíte brať do úvahy aj to, že tento prvok môže veľkosť miestnosti vizuálne zväčšiť alebo zmenšiť. Tmavšie odtiene logicky priestor zaťažia a zmenšia a svetlé presne naopak. Inak to môže byť v závislosti od smeru pruhovania a špecifického vzorovania. Dávajte si na to pri ich výbere pozor.

Dobrá rada na záver

Nemali by ste samozrejme zabudnúť ani na rozmery a spôsob upevnenia na stenu. Aj v tomto smere máte niekoľko možností. Obľúbené sú už spomínané samolepiace tapety, ktorých aplikácia si však vyžaduje niekedy viac pozornosti. Povrch steny by mal byť pred pokrytím tapetami čistý a zbavený všetkých nezrovnalostí, aby sa nanášanie neskomplikovalo a materiál sa nepoškodil. Urobte si preto z toho zábavu a zapojte do tohto procesu modernej renovácie celú rodinu. Tapeta je dokonalý prostriedok naozaj jednoduchej a rýchlej renovácie stien, ktoré už svoje pôvodné čaro dávno stratili. S nimi si v mnohých prípadoch dokážete zariadiť svoj priestor k maximálnej spokojnosti. Opäť jedna z unikátnych vecí, ktoré vám naozaj odporúčame vyskúšať.

Publikované: 29. 03. 2018 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Interiér

Autor: Ivana Kadlecová