Mäsovýroba: Aké sú jej vhodné priestory?

Mäsovýroba je potravinárske odvetvie, ktoré si potrpí na vysokú hygienu, zdravotnú nezávadnosť a vysokú kvalitu všetkých výrobných komponentov. Priestory mäsovýroby, povrchy pre spracovanie mäsa, skladovacie priestory, to všetko musí spĺňať prísne hygienické normy, ktoré sú iba základom pre vysoké kvalitatívne štandardy platné v potravinárstve a mäsovýrobe.

Čo je mäsovýroba

Čo presne všetko spadá pod mäsovýrobu? Pod mäsovýrobou si môžeme predstaviť spracovanie mäsa na mäsové výrobky, ako sú šunky, klobásy, salámy a iné. Taktiež sem spadá výroba paštét, bravčovej masti, oškvarkov a vedľajších mäsových výrobkov. V mäsovýrobe nájdeme aj priestory na porcovanie, zrenie a skladovanie mäsa.

Požiadavky na výrobné priestory

Výrobné ale aj skladovacie priestory mäsovýroby musia predovšetkým spĺňať hygienické normy, mäso aj priestory sú pravidelne kontrolované na výskyt baktérií, plesní a iných nečistôt.

Okrem priestorov sú základom každej mäsovýroby vhodné chladiace technológie pre použitie v mäsovýrobe.

Chladiace boxy

Chladiace boxy na mieru sú vytvorené zo sendvičových panelov, ktoré sú ľahké, jednoducho sa montujú a spĺňajú hygienické normy pre potravinárstvo. Chladiace boxy sú potrebné pre vytvorenie zrecích komôr, skladovanie mäsa a mäsových výrobkov, či počas procesu výroby. Sendvičové panely, ktoré sa používajú na výstavbu chladiacich priestorov sú z pozinkovaného plechu s jadrom z polyuretánu (PUR) alebo polyisokyanurátu (PIR). Tieto panely dokážu odizolovať priestory v teplotnom rozmedzí plus + 8 stupňov až - 35 stupňov Celzia. Každý chladiaci box musí byť navrhovaný presne na mieru konkrétneho typu mäsovýroby či potravinárstva, aby sa dosiahla efektivita chladenia a čo najvyššia účinnosť.

Chladiarenské dvere

Okrem stien zo sendvičových panelov je potrebné myslieť aj na vstupné dvere vychladeného priestoru. Musí sa s nimi dobre a ľahko manipulovať pre bezpečnosť pracovníkov. Taktiež je potrebné zabrániť energetickým únikom cez dvere alebo vstupný priestor. Chladiarenské dvere môžu byť posuvné, vo vodiacich koľajničkách alebo otočné. Krídlo dverí, podobne ako steny chladiaceho boxu sú vyrobené z dvoch vrstiev plechu, medzi ktorými sa nachádza polyuretánové izolačné jadro. Zárubne, vodiace koľajnice a rám dverí je najčastejšie z eloxovaného hliníka.

Chladiace technológie

Najdôležitejšou časťou v chladiacich priestoroch mäsovýroby sú chladiace zariadenia. V mäsovýrobe sa najčastejšie používajú dva typy chladiacich technológií - šokové chladenie (mrazenie) alebo združené chladenie.

Šokové chladenie

Šokové chladenie je také chladenie, pri ktorom príde v krátkom čase k ochladeniu v rádovo desiatkach stupňov Celzia. Šokové chladiace zariadenia dokážu vychladiť produkt v jadre až na + 3 stupne.

Združené chladenie

Pri združenom chladení si môžete jednoducho regulovať výkon podľa skutočnej potreby chladu. Združená jednotka chladenia má na oceľovom ráme paralelne zapojených 2 - 14 chladiacich kompresorov. Chladiaci agregát má vlastnú olejový obehový systém - odlučovač oleja, filtráciu a riadené vrátenie oleja do kompresorov.

Zariadiť vhodne priestory na mäsovýrobu nie je na prvý pohľad jednoduché, no pri správnom návrhu a realizácii výrobných priestorov a chladiacich zariadení môžete dosiahnuť optimálny výsledok. Dôležité je dbať na kvalitu jednotlivých komponentov a nakombinovať si priestor tak, aby ste dosiahnli ideálnu energetickú účinnosť mäsovýrobných priestorov.

Publikované: 17. 02. 2022

Kategória: Praktické tipy

Autor: Ivana Kadlecová