Ako si vybrať strešné okná a ako sa o ne starať?

Strešné okná dnes nie sú ničím mimoriadnym. Stali sa totiž dôležitou a nevyhnutnou súčasťou podkrovných bytov aj izieb. Majú dôležitú funkciu - presvetľujú priestor a umožňujú jeho vetranie. Aké kritéria by sme mali zohľadniť pri výbere strešného okna a čo všetko zahŕňa správna starostlivosť oň?

Plastové strešné okná sú praktickým riešením

Strešné okno má špecifický charakter. Ide o konštrukciu, ktorá má konkrétne fyzikálne vlastnosti a jeho osadenie do strechy je presne dané. Plastové strešné okná môžete namontovať aj do miestností so zvýšenou vlhkosťou, ako je napríklad kuchyňa alebo kúpeľňa. Údržba strešných okien je kvôli horšiemu prístupu komplikovanejšia. Aj preto sú plastové strešné okná obľúbené, pretože spravidla býva ich údržba menej náročná ako údržba drevených okien.

Nezanedbajte montáž strešných okien

Pri montáži strešných okien si musíte dať pozor nielen na vytýčenie vhodnej polohy k obvodovým stenám podkrovia, ale na výber otvorovej výplne a jej rozmerov. Okno môžete zasadiť na streche vyššie a ovládať ho elektronicky alebo pomocou povrazu či tyče. Výhodou vyššie osadených okien je nádherný výhľad a viac svetla. Avšak, dávajte si pozor na výšku nadpražia okna - to by nemalo byť posadené vyššie ako 210 centimetrov nad podlahou.

Technické parametre strešného okna

Ideálne je siahnuť po strešných oknách s viackomorovými profilmi, ktoré oplývajú aj oceľovou výstuhou. Oceľová výstuha chráni okno pred deformáciou spôsobenou výkyvmi teplôt. Dvojsklo alebo trojsklo sú zas skvelými tepelnými aj zvukovými izolantmi.

Rozmery strešných okien

Vo všeobecnosti platí, že rozmery a plocha okien sa odvíjajú od veľkosti miestnosti. Okná by mali tvoriť aspoň 10 % obytnej plochy miestnosti. Rozmiestniť okná by ste mali tak, aby bola miestnosť rovnomerne osvetlená. Čím je okno rozmerovo väčšie, tým väčšiu časť miestnosti osvetlí. Avšak, je vždy lepšie zvoliť viac rozmerovo menších okien, ktorých presklená plocha sa rovná ploche väčšieho okna, pretože do miestnosti prinesú viac svetla.

Starostlivosť o strešné okná

Aby sa životnosť strešných okien predĺžila, nesmiete zanedbať ich údržbu. Minimálne raz ročne by ste mali premazať kovanie. Dôležité je tiež pravidelné čistenie skla. Vďaka 180° otáčaniu, sa poľahky dostanete aj k čisteniu vonkajšieho skla. Pozornosť venujte tiež tesneniu okna, ktoré sa nachádza medzi krídlom a rámom okna a bráni prúdeniu vzduchu do miestnosti a z miestnosti. Častým otváraním a zatváraním okna tesnenie stráca svoju pružnosť. Tesnenie aspoň raz ročne pretrite silikónom a približne každých 10 rokov vymeňte. Pravidelne čistiť by ste mali aj lemovanie a kovanie. Ak hľadáte klasické plastové okná alebo eurookná, pozrite sa na ponuku firmy Cedera, ktorá ponúka sortiment kvalitnej značky Salamander.

Publikované: 27. 11. 2019

Kategória: Praktické tipy

Autor: Ivana Kadlecová