Osvetlenie kancelárie je dôležité aj pre pracovný výkon

Správne osvetlenie je dôležité nielen doma, ale aj v kancelárii. Svetlo predsa patrí medzi kľúčové faktory pre zvýšenie produktivity a zdravia zamestnancov. Nevhodné osvetlenie môže viesť naopak k únave, bolesti hlavy, dokonca aj k depresii a samozrejme aj k zníženiu pracovného výkonu.

Aké osvetlenie je ideálne do kancelárie?

Ako by mala byť osvetlená kancelária

Vhodné kancelárske osvetlenie by nemalo pochádzať iba z jedného zdroja. Koniec koncov toto platí v podstate pre osvetlenie všetkých miestností. Veľké priestory potrebujú viac centrálnych svetiel, napríklad stropných, aby bola celá kancelária osvetlená rovnomerne. Postačuje pritom aj jemnejšie svetlo. Rovnomerne osvetlené samozrejme musia byť aj menšie priestory, v ktorých môže postačiť jedno centrálne svetlo a stolná lampa.

Vo všeobecnosti je lepšie používať svetlo s nízkou intenzitou, aby ste sa vyhli únave očí. Výnimkou sú snáď iba prípady, kedy si potrebujete na prácu dôkladnejšie posvietiť. Vtedy je potrebné stolná lampa s intenzívnejším svetlom. Na druhej strane príjemnejší dojem nahodia lampy s difúzorom, ktoré svetlo rovnomerne rozptýlia.

Prečo je dôležité vhodné osvetlenie v kancelárii?

Správne osvetlenie v kancelárii je veľmi dôležité pre zvýšenie produktivity a zdravia zamestnancov, ktorí trávia v práci minimálne tretinu dňa. Lepšie osvetlenie znamená menej únavy a pocitu vyčerpania, ale aj bolesti hlavy či očí. Okrem toho môže byť správne osvetlenie aj nápomocné, pretože najmä chladné farby bielej podporujú produktivitu.

Ak ste zaznamenali problémy s osvetlením, napríklad blikanie svetiel, je vhodné odborné termovízne meranie a audit. Dokáže totiž odhaliť nadmerné oteplenie a opotrebovanie prúdových spojov a prvkov elektrických inštalácii a zariadení. Blikajúce osvetlenie je nielen nepríjemné, ale mnohých znervózňuje a v konečnom dôsledku môže znamenať aj väčšie problémy s elektroinštaláciami.  

Publikované: 30. 06. 2023

Kategória: Praktické tipy

Autor: Ivana Kadlecová