Škandinávsky design v interiéri

Škandinávsky interiérový dizajn je minimalistický štýl interiérového dizajnu, ktorý kladie dôraz na vzdušné priestory, prirodzené svetlo a čisté línie. Škandinávsky štýl uprednostňuje svetlé, vzdušné priestory, odstraňuje zbytočný neporiadok a zameriava sa na formu, funkciu a zjednodušenú krásu v domácom designe.

So silným zameraním na funkčnosť sa tento dizajnový štýl prikláňa k modernizmu a minimalizmu, pričom poskytuje pocit útulnosti. Škandinávsky dizajnový štýl má za cieľ poskytnúť ľuďom spôsob ako žiť udržateľnejšie a vo vzájomnej harmónii.

Kedy a kde vznikol?

Škandinávsky dizajn sa objavil v 30. rokoch 20. storočia v piatich severských krajinách Dánska, Fínska, Islandu, Nórska a Švédska. Škandinávsky dizajn nebol celosvetovo populárny až do 50. rokov minulého storočia. V tomto desaťročí začala cena Lunning Prize oceňovať vynikajúcich škandinávskych dizajnérov, ktorí boli životne dôležití pri vytváraní ideálov a pohybu škandinávskeho dizajnu na medzinárodnej úrovni.

Ako vznikol?

Tento štýl je priamym výsledkom prírodných darov a klímy regiónu, v ktorých je počas zimného obdobia málo denného svetla. Preto bolo cieľom priniesť do interiéru čo najviac svetla. V Škandinávii  takmer v každej domácnosti nájdete veľké okná, biele steny a svetlé tapety.

Minimalizmus

Škandinávsky dizajn kladie dôraz na svetlé a otvorené priestory s dostatočným priestorom na pohyb a dýchanie. Vizuálne prvky ako čisté línie a biely priestor vyvolávajú pocit pokoja.

Vyberte si kvalitu

V súlade so škandinávskou tradíciou remeselného spracovania investujte do vysoko kvalitných, viacúčelových alebo praktických kúskov, ak ich ešte nemáte. Škandinávsky nábytok, svietidlá a iné funkčné predmety, ale aj detaily ako schodiskové či soklové listy by mali mať moderný a nápadný vzhľad, pričom by mali zostať jednoduché a nie príliš zdobené.

Prineste dovnútra prírodu

Škandinávci majú jedinečnú a ťažko získanú úctu k prírode, pretože historicky boli prírodné zdroje v škandinávskych krajinách vzácne. Prírodu ako škandinávsky princíp dizajnu môžete uctiť začlenením prírodných prvkov, ako sú drevené parkety, sochárske diela inšpirované prírodou, izbové rastliny a prírodné textílie a čalúnenie, ako je vlna, mohér, ovčia koža, ľan, juta, pytlovina a podobne.

Farebná schéma

Zdokonalenie škandinávskej farebnej schémy si vyžaduje rozhodne tlmenú a decentnú škálu farieb. Vďaka nej sa priestory zdajú byť priestranné, jednoduché a subtílne.

Publikované: 25. 06. 2022

Kategória: Interiér

Autor: Ivana Kadlecová