Zdroj, bez ktorého by sme boli v živote a interiéri bezradní

Pod vplyvom slnečných lúčov prebiehajú v listoch rastlín jedinečné fotochemické procesy, vďaka ktorým žijú, rastú, kvitnú a tvoria plody. Pomocou procesu fotosyntézy premieňajú svetelnú energiu na svoju vlastnú, čím si vytvárajú ideálne podmienky na život. Inak na tom nie sme ani my. Aj človek potrebuje na prácu a zábavu počas dňa dostatočné svetlo. Potrebujeme ho aj na spánok a podporu životne dôležitých funkcií tela.

Najlepší účinok má samozrejme to prirodzené, ktorého je v našich interiéroch žalostne málo. Preto je dobrou alternatívou umelé v podobe moderného stropného svietidla do detskej izby alebo kúpeľne.

Na čo myslieť pri jeho výbere, aby sme trafili správne?

Charakter a veľkosť izby

Základným kritériom správneho výberu osvetlenia do interiéru je charakter izby a jej veľkosť. Ak ide o priestor na odpočinok, ako je napríklad spálňa, tu to so svetlom preháňať nemusíte.

Výber vhodných LED bodových svetiel do kúpeľne by mal zasa zohľadňovať jeho odolnosť proti vlhkosti a vode. No a osvetlenie v kuchyni či obývacej izbe musí byť zložené z viacerých úrovní, pretože jednotlivých zón v týchto miestnostiach je viac.

Bezpečnosť osvetlenia

Voľbou vhodného typu svetla by ste mali myslieť aj na svoju či interiérovú bezpečnosť. To znamená, vybrať si také, ktoré nie je škodlivé pri používaní. Neprehrieva sa a neoslepuje vás silnými lúčmi pri práci. Naopak, malo by byť dostatočne veľké, aby ste sa vplyvom šera rýchlo neunavili a mali na fungovanie počas dňa potrebnú energiu.

Komfort a pohodlie

Sú v našich životoch veľmi dôležité veci. A práve vďaka vhodne zvolenému typu osvetlenia môžete tieto pocity jednoducho navodiť. Nepríjemné na tom všetkom môže byť spotreba elektrickej energie, čo sa dá eliminovať kúpou LED úsporných modelov.

Nezabúdajte pritom aj na denné svetlo, ktorého pozitívne účinky najviac načerpáte v prírode. Čím viac si dáte na svojich rozhodnutiach záležať, tým lepšie sa budete cítiť.

Publikované: 28. 05. 2021

Kategória: Interiér

Autor: Ivana Kadlecová