Ani výmena okien nemusí byť nočnou morou

Plastové okná ani interiérové dvere nevydržia večne a skôr či neskôr budú potrebovať výmenu. Určite sa aj vám dostala do uší aspoň jedna strašidelná historka týkajúca sa tohto dnes bežného úkonu. Výmena okien sa dá zvládnuť aj bez stresu a problémov. Musíte si ale dávať pozor na zopár základných vecí.

Kvalitné okno = odborná montáž

Aby bola výmena úspešná budete potrebovať nie len kvalitné plastové okná, ale aj odborníkov, ktorí výmenu zrealizujú. Ak hovoríme o kvalitnom produkte tak ide hlavne o materiály aj samotné prevedenie. V snahe ušetriť sa často riadime len cenou okien a neberieme ohľad na ich kvalitu. V takom prípade sa môže ľahko stať, že okno nesadne do otvoru tak ako by aj malo aj napriek správne zmeranému rozmeru. Cez okná potom môže dnu prenikať chladný vzduch a prievan a nebudú tak spĺňať vaše požiadavky. Veľmi podobné je to aj s remeselníkmi alebo montážnymi firmami. Odborníka si vyžaduje aj výmena interiérových dverí, pokiaľ idete meniť aj zárubňu. Z množstva firiem je náročné vybrať si tú spoľahlivú a cenovo dostupnú hlavne ak berieme do úvahy, že výmenu okien robíte raz, možno dvakrát za život. Spoliehať sa môžete na odporúčania svojich známych, kolegov, priateľov, alebo aj recenzie. Firmy s dlhoročnou praxou budú schopné poskytnúť aj referencie.

Pozor na detaily

Pri výbere okna by ste sa mali zameriavať aj na detaily ako parametre skla či bezpečnosť a jednoduchosť pri manipulácií. Dôležitým parametrom pri skle je súčiniteľ prechodu tepla, ktorý vyjadruje tepelnoizolačné vlastnosti okien. Pri dvojskle má súčiniteľ hodnotu cca 1,0 W/(m2.K), pri trojsklách je nižší. Môžete si ich dnes objednať aj cez internet, nezabudnite ale sledovať všetky dôležité parametre a rozmery.

Publikované: 28. 07. 2018

Kategória: Stavba a rekonštrukcia

Autor: Ivana Kadlecová